Yeni Ekonomi Modeli
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Yeni Ekonomi Modeli

17 Ağustos 2018 - 19:24

Yıl 2005, 1. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresinde Sayın Prof. Dr. Haydar Baş Bey, Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) dünya kamuoyuna deklare eder.

İstanbul’da yapılan bu kongreye dünyanın dört bir yanından ilim insanları katılırlar. Dünya yeni bir ekonomi modeli ile tanışır. O güne kadar kapitalizm ve sosyalizm arasında gidip gelen insanlık için bir umut olmuştur MEM.

O günleri çok iyi hatırlıyorum.

Her konuşmacı insanlığın yaşadığı sorunların çözümü adına heyecanlanıyor ve bir diğer akademisyenlerin yaklaşımları ile modelin farklı yönleri ile tanış oluyordu.

Kongreye iştirak eden Rus bilim insanları Prof. Dr. Haydar Baş hocamızı tebrik ediyor ve ‘Hocam yorulmanıza gerek yok, insanlık er ya da geç sizin dizinizin dibine gelecek, sürünerek de olsa’ diyorlardı.

Ardından değişik ülkelerde kongreler yapıldı. Milli Ekonomi Modeli’nin uygulaması olan sosyal devlet milli devlet projeleri devreye kondu.

Rusların yakın ilgisi her zaman üst düzeyde devam etti.

Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği (UBEMB) kuruldu. Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş Bey yardımcısı ise Rus bilim ve siyaset insanı Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin oldu.

Rus bilim insanları belli periyotlarla Haydar Baş Bey’i ziyaret ediyorlardı.

Kitapta yazsa bile konular yeni bir yaklaşım gerektirdiği için sürekli soru soruyor ve konunun detayını örneklerle öğrenmek istiyorlardı.

Sayın Baş, dünyada ilk defa milli paralarla dış ticaretten MEM kitabında bahsetmişti. Ruslar bu konuyu anlamak için hocamızla saatlerce sohbet ettiler. Akabinde ilk defa Çin ile aralarında milli paralarla ticaret anlaşması yaptılar.

MEM’in açılımları devam etti.

Sayın Prof. Dr. Lisiçkin'in gayretleri ile dünya MEM’i daha yakından tanıdı. Kendi ifadesi ile ‘koltuğumun altına projeji aldım ülke ülke dolaştım, devletleri ikna ettim’ sözleriyle Kıbrıs'ta yapılan MEM kongresinde canlı yayında BRICS’in kuruluşunu anlatmıştı.

Artık BRICS devletlerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ana yaklaşımı, kendi para birimleri üzerinden ticaret üzerine bina edilmişti.

Ardında Rusya ve Çin'in ekonomide milli paralarla ticaret ile atağa kalkması, Amerikan dolarını tekel olmaktan çıkarmaya başladı.

Bu bir bakıma ABD’nin çöküşü anlamına geliyordu.

O gün bugün ABD’nin ekonomik çırpınışları arttıkça artıyor. Dengesi bozulan ABD kendini sağa sola vuruyor. Milli paralarını devreye koyan devletler bu saldırıdan etkilenmiyor ama ekonomisi dolara bağımlı devletler bu süreçten ciddi anlamda etkileniyor.

Prof. Dr. Haydar Baş, ‘milli paralarlar ticaret’ bahsini Ruslarla konuşurken ben de konuşulanlara tanık olmuştum.

Sayın Hocamıza, ‘bu model size ait niçin Ruslarla paylaşıyorsunuz’ dediğimde; ‘Bu model ABD’nin sonunu getirir. Ciddi bir mücadeleyi gerektirir. O yüzden öncelikle Ruslar bu modeli uygulasınlar’ demişti.

Bu konu da Sayın Hocamızın öngördüğü gibi, ABD’nin bugün yaşadığımız ticaret savaşlarının temelinde olan milli paralarla ticaretten sonra ortaya çıkmıştır.

Gelelim ülkemize.

Maalesef ülkemiz bu konuda da gündemin dışında kaldı. Bizden biri olan Prof. Dr. Haydar Baş Bey’i görmezden geldi.

Siyasiler ise sanki kendilerini aitmiş gibi modelden alıntılar yaptılar. Hatta modelin adına bile sahip çıkmaya başladılar.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi modeli yaklaşımı kamuoyu tarafından fazla anlaşılmadı. Anlatım çok başarı oldu diyemem. Ancak hükümetin yaklaşımlarından açıklanacak yeni ekonomi modelinin Prof. Dr. Haydar Baş Bey’e ait olan Milli Ekonomi Modeli’nden alıntılar içereceğini kuvvetle tahmin ettiğim için yakinen takip ettim.

Yanılmamışım yeni ekonomi modelinin çerçevesi Milli Ekonomi Modeli’nin temel felsefesinden alıntılanmıştı. Her ne kadar kaynak göstermeseler de kamuoyu konuya hiç de yabancı değildi.

MEM’deki temel felsefeyi yeniden hatırlatalım:

1-    Gelir dağılımında denge

2-    Sürekli büyümenin yakalanması

3-    Tam istihdamın sürekli sağlanması.

 

Sayın Bakan Berat Albayrak ise,

1-    Daha adaletli paylaşım

2-    İstikrarlı büyüme

3-    Nitelikli nüfusun iş gücüne katılması, şeklinde özetliyor.

Şu soruyu sormadan geçemeyeceğim.

Peki, bu hedeflere nasıl ulaşacaklar?

Bu sorunun cevabının verilmesini bekliyoruz.

İlerleyen günlerde MEM’in detaylarını da yeni ekonomi modeli adı altında görmüş olacağız.

 

Bu yazı 2692 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar