Ahir zaman fitnesinden sakınmak
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Ahir zaman fitnesinden sakınmak

21 Mayıs 2014 - 00:42

Kıyamet alametlerinden sayılan en tehlikeli davranış fitneye aldanmaktır. Peygamberimiz Efendimiz(s.a.a.) dönemindeki sahabeler bile ahir zamanda yaşayacak ümmete fitne konusunda dua ve niyazda bunmuşlar ve ahir zamanın fitnesinden korunmak için sürekli mücadele vermişlerdir.

Bu konuda Peygamberimiz ’in(s.a.a.) uyarıları vardır:

“Zifiri karanlık bir gecenin parçalarına benzeyen fitneler zuhur etmeden önce Salih ameller işlemede acele edin! Zira o vakit insan, mümin olarak sabahlayıp kâfir olarak akşamlayacak ya da mümin olarak akşamlayıp kâfir olarak sabahlayacak; dinini dünya metaı karşılığında satacaktır”. (Müslim, Sahih, İman, 186; Tirmizi, Sünen, Fiten, 30)

Madem ahir zamanda fitnenin çok yoğun bir şekilde zuhur edeceği ve insanların aldanacağı haber verilmiştir; o zaman kimse kendini bu fitnenin şerrinden emin hissedemez. Fitne herkes için tehlikedir.

Kur'ân-ı kerîmde fitne hakkında, meâlen buyruldu ki:

“... Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür...” (Bakara suresi / Ayet: 191)

“Fitne; Ayrılık, karışıklık, kargaşa; insanı hak ve hakikatten saptıracak şey. İnsanları sıkıntıya, belâya düşüren, zarara sebep olan iş. Düşmanlığa sebep olan şey.”(D.sözlük)

Kur’an ve Hadisi Şerifle uyarılmaya çalışıldığımız fitne ile herkesin imanı tehlike altındadır. Sabah ile akşam, akşam ile sabah arasında imanın sürekli zikzaklar çizebileceği haber verildiğine göre, son andaki durumumuzun iman üzere kalmasına bu şekilde de son nefesimizi vermeğe çalışmalı bu yolda çok yoğun bir çaba sarf etmeliyiz.

Gerçekten de imanı korumak iman etmekten daha zordur. Yaşadığımız zamanda maddi çıkarların, makam ve mevkilerin, hemen her şeyin önüne geçtiği bir zaman olduğunu anlamayan bilmeyen olmadığına göre yaşantımıza ve düşüncelerimize çok dikkat etmek zorundayız.

Fitnenin yoğunluğundan dolayı, artık insanları suretlerinden anlamak da zorlaşmıştır. Ölçüler şaşmış, kanaatler değişmiş, doğrular eğriler birbirine karışmış bir vaziyet almıştır.

Eskiden insanların karakter yapılarını anlamak için kısa da olsa bir sohbet edilse ya da yüzüne bakınca kim olduğu, karakter yapısı anlaşılırdı. Ama maalesef şimdi insanlar kendi kimliklerini gayet güzel saklamayı bilmekte ya da çok yüzlü birkaç maske ile gerçek çehrelerini saklayabilmektedirler. Bu da fitnenin yoğunluğundan olsa gerektir.

Her derdin dermanı elbette vardır. Fitnenin de dermanı; Allah ve Resulünün bizlere sunduğu hayat ölçüsü olan ibadet ve itaat içerisinde bir hayat sürmeye çalışmaktır. İçerisinde bulunduğumuz üç ayları bir fırsat bilip, ibadetlerimizi artırıp, kendimizi daha ciddi bir muhasebeye çekmemiz muhakkak ki faydalı olacaktır. Yarın imanın sigortası olan “salih amel” hakkında bilgiler aktaracağız inşallah.

Uğur Kepekçi / 20 Mayıs 2014

Bu yazı 314 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar