İslam'a itirazların temel nitelikleri (3)
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

İslam'a itirazların temel nitelikleri (3)

03 Şubat 2021 - 02:29 - Güncelleme: 03 Şubat 2021 - 02:43

İslam'a itirazların temel nitelikleri hakkındaki bilgileri Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın “Din Tahripçilerine Kur’an-ı Kerim’in Cevabı” eserinden aktararak bu makalede sonlandıracağız.

B. Şahsi menfaat ve maddi çıkar sebebiyle yapılan itirazlar.

Ferdin şahsi çıkar veya menfaat endişesinden kaynaklanan itirazlar da söz konusudur.

Bu tip insanlar iki kısımdır.

1- Maddi ve şahsi çıkarını düşünerek hakikatleri gizleyen, böylece yanlışa ve haksızlığa göz yuman araştırmacı.

2- Maddi menfaat, makam ve mevkii için yanlış fetva veren ve bununla da kalmayıp bâtılı savunan araştırmacı.

Bunların en tehlikelisi Sûret-i Hak'tan görünerek-güya gerçek İslam’ı ortaya koymak adi altında- görüş beyan edip tahribat yapanlardır.

Cenâb-ı Hakk, İslam’ı tahrif eden bu tipler için: "Allah’ın ayetlerini az bir paraya satanlar" hükmünü vermiştir.

“Elinizdekini tasdik edici olarak indirdiğime (Kur'an'a) iman edin. Sakın onu inkâr edenlerin ilki olmayın! Âyetlerimi az bir karşılık ile satmayın, yalnız benden (benim azabımdan) korkun.” (Bakara /41)

İlmiyle amil olmayan, hakikatleri gizleyip saptıranlar da (Benî İsrail alimleri gibi) kitap yüklü merkeplere" benzetilmişlerdir.

“Tevrat’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah’ın ayetlerini inkâr eden topluluğun hâli ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.” (Cuma/5)

Bu itirazların sebebi kişide bulunan kemalat noksanlığı, bozuk itikat, fitne ve nifak içinde bulunmak gibi açık ve net karakter bozukluklarıdır.

C. Cehalet, ölçüsüzlük ve niyet bozukluğu sebebiyle yapılan itirazlar.

Bu tip itirazlar; kişilerin, kendi nakısaları sebebiyle başkalarının yanlışa düşmelerine neden olmalara alet olmalarıyla ortaya çıkmaktadır.

Bu itirazları ana başlıklar halinde şöyle belirtebiliriz:

1.Hidayetten mahrumiyet, 2- Kemalat noksanlığı, 3- Ölçüyü bilememek, 4- Hikmeti kavrayamamak, 5-Yanliş bilgilenmek veya bilgisizlik, 6- Sû-i niyet ve nifak, 7- ifsatçıların telkinlerine alet olup, yanlışa hizmet etmek. (Prof. Dr. Haydar Baş, Din Tahripçilerine Kur’an-ı Kerim’in Cevabı, 1998, Sayfa 33-35)

Değerli okurlarım, İslam'a itirazların temel nitelikleri hakkında paylaşacağımız bilgiler faslını da burada tamamlıyoruz.

Bir başka başlık altında İslam'a itirazlar konusuna devam edeceğiz inşallah. 

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Bu yazı 452 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar