İyiyle kötünün mücadelesi bitmeyecektir
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

İyiyle kötünün mücadelesi bitmeyecektir

15 Şubat 2020 - 09:47

Prof. Dr. Haydar Baş’ın "Dünyadaki bütün kavgaların, savaşların temelinde inançların yattığını, kullanılan silahların ve metotların ancak bir sözcü hükmünde olduğunu" tespiti kıyamete kadar geçerli olan değişmez bir ölçü niteliğindedir…

Yaşanan sosyal olayları incelediğimiz zaman bunun hakikat olduğunu görürüz. Dünyanın ilk kuruluşunda Hazreti Âdemle başlayan insanlık serüvenine baktığımızda iki oğlu Habil ile Kabil arasında meydana gelen hadisede bile etken; imanın çatışmasıdır.

Kabil, Allah'ın emri olarak bildirilenle evlenmeyip, kardeşinin evleneceği kimseyle evlenmeyi istemiş, bu işi de kardeşi Habil'i öldürmekle çözebileceğini zannederek Allah'ın emrine karşı gelmiş, menfaati için cinayet işlemiştir.

Sonraki dönemlerde de bugün de yaşanan bütün sosyal hadiselerde hâkim unsur imanların çatışmasıdır. Mücadeleler, İmanının gereğini yerine getiren kutlu insanlarla; menfaatini tercih eden bedbaht insanlar arasında geçmiştir.

Prof. Dr. Haydar Baş'ın yazdığı Ehl-i Beyt serisinden İmam Hasan adlı muhteşem eserinden bir örnek aktaralım müsaadenizle:

"İmam'ın ordusunda ihanetler birbirini izledi. Bunlardan bir örnek şu şekildedir: İmam Hasan, Kinde'den bir komutanı dört bin kişilik bir ordu ile Mauviye'nin üzerine gönderdi. Ordu Enbar denilen yerde konuşlanınca, Muaviye ordunun komutanına beş yüz bin dirhem gönderdi.

Ayrıca ona bazı Şam ve Cezire kasabalarının valiliğini vaat etti. Komutan bu teklifi kabul ederek iki yüze yakın adamı ile Muaviye'nin safına geçti…

Gönderdiği diğer ordunun komutanı da kendisine ihanet etmeyeceğine dair çok ağır yeminler etmesine rağmen o da aynısını yaparak kendini menfaat için sattı, Muaviye'nin safına geçti…

Bu demek oluyor ki on iki bin kişilik ordunun sekiz bini Peygamberin oğluna ihanet etti. Bu korkunç bir durumdu. İşin en enteresan yanı, bu ihaneti yapanlar İmam Hasan'ın büyüklüğünü inkâr etmediklerini söylüyor, ancak onun yanında yer alırlarsa dünya nimetlerine kavuşamayacaklarını iddia ediyorlardı?" (İmam Hasan / Prof. Dr. Haydar Baş/ Sayfa:267-268)

Bugüne geldiğimizde durum pek de farklı değildir. Doğrunun ne olduğunu, haklının kim olduğunu bilenler, menfaat söz konusu olunca maalesef doğrunun değil de haksız da olsa, güçlünün yanında yer alıyorlar.

Bağımsız Türkiye Partisi'nin Sayın Lideri Prof. Dr. Haydar Baş'ı dinleyen ve sözlerinin doğruluğunu kabul eden o kadar çok insan var ki; saymakla bitmez…

Ama maalesef Onun haklı olmasına rağmen, vatandaşlar dünya menfaatinin ağır bastığı yanlış yerleri seçmekle; hem kendileri kötü akıbetlerine zemin hazırlamaktadırlar. Hem de kötülerle uzlaşmanın dünya, ahiret zararını hak etmektedirler.

Ne diyelim, kötülerin kendi aralarında yaptıkları yanlış uzlaşıların karşılığını alacakları hesap divanında “kendim ettim kendim buldum.” Diyerek pişman olmaları kimseye fayda sağlamayacaktır.

Öyleyse gün bugündür. Herkes yanlışta ısrarı terk edip doğruya koşmalıdır.

Uğur Kepekçi 

Bu yazı 1309 defa okunmuştur .

Son Yazılar