Kamil insan, toplumun sigortası hükmündedir.
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Kamil insan, toplumun sigortası hükmündedir.

22 Haziran 2019 - 10:24 - Güncelleme: 22 Haziran 2019 - 10:40

Allah'a kavuşmanın, onun rızasına erişmenin yolu; sağlam bir imana, onu destekleyen ve ispat eden güzel amellere ihtiyaçtan geçer. Sadece sözde kalan, davranışa geçmeyen hiçbir düşüncenin, hatta imanın dahi Allah katında bir hükmü yoktur. Çünkü her dava şahitle ispat bulur. Gerek ilahi, gerekse beşeri hukukta şahidi olmayanın davası kabul görmez.

Millet olarak itikat ve amel noktasında çok uzun çabalar neticesinde güzel günler yaşamış bir millet olarak; bırakın kendi halkına, dünyaya medeniyet ve din öğrettiğimiz dönemler yaşamışız.

İnanç noktasında zafiyet geçirmeye başladığımız ve yönümüzü kaybettiğimiz günden bu yana hem ölçümüz şaşmış, hem de inanç ve amel noktasında gerileme dönemine girmişiz. Toplumsal hayata bakınca ne garip hallere düştüğümüzü(ahlaki çöküşümüzü) görmek ve anlamak mümkündür.

Elbette imanı ve ameli sağlam bir toplumu bozmak için dışardan ve içerden tahrip edecek; Milletimizin sağlam itikadına şüphe düşürerek ibadet şevkini kırmaya çalışacak satılık beyinler, satılık kalemler ve satılık hatiplerden istifade edilmesi gerekmektedir. İç ve dış düşmanlar, bu tip insanların zafiyetlerini kullanarak her devirde bunlardan istifade etmiştir.

Din bezirgânı diye tarif etmeye çalıştığımız, dinini az bir pahaya satan, nefisinin tuzaklarına düşen, bazen paralı, bazen beleş avukatlık yapmaya çalışan ucuz insan tipleri her devirde bulunacaktır. Bu insanlar, siz farkında olsanız da, olmasanız da fitne faaliyetlerine, gece gündüz bozgunculuğuna devam edecektir.

Bu konuda gayet uyanık olmak gerekmektedir. İtimat edeceğimiz ilim ve fikir adamlarının, itikadı sağlam Kamil insanların görüşlerine itibar edilmelidir. Çünkü Kamil insanlar, toplumun sigortası hükmündedir. 

Bu konuda ben kendimi şanslı bir kimse olarak görüyorum. Çünkü bu yolda bir ömür beraber olduğum, hayatıma anlam kazandıran, eğrildiğimde doğrultan, yanıldığımda düzelten, yolumu açan, fikir ve gönül dünyamın mimarı Prof. Dr. Haydar Baş gibi bir güzel insanla birlikte olmanın, şerefini yaşıyorum. (Rabbim istikametimi korusun)

Sayın Baş, ilim, fikir ve gönül dünyasında insanlara doğru fikirler sunmaya çalışan, toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda sağlam eserler ortaya koyan, bir insandır. Kendi ifadesiyle; “ben bu dünyayı ahiretim için yaşarım” diye tarif eden; bilim, fikir ve gönül adamı Prof. Dr. Haydar Baş’tan istifade ederseniz siz de görecek ve iki dünya saadet ve huzurunu bulacaksınız.

Uğur Kepekçi

22 HAZİRAN 2019

Bu yazı 1062 defa okunmuştur .

Son Yazılar