Mezhep savaşları kapıda
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Mezhep savaşları kapıda

30 Ekim 2016 - 22:22

Yıllar önce Prof. Dr. Haydar Baş, Ehl-i Beyt külliyatını yazmaya başladığında, Rus bilimadamı Prof. Dr. Ali Viktor Minin Şii-Sünni kavgalarına son vermenin yolunun böyle bir çalışmadan geçtiğini dile getirmişti.
Öncelikle hafızlarımızı yoklayıp Rus bilimadamının yıllar önce yaptığı tespitini hatırlayalım:

Bağımsız Türkiye Partisi tarafından 19–21 Ağustos 2011 tarihleri arasında Afyon Korel tesislerinde tertiplenen eğitim seminerlerinde Rus bilimadamı Prof. Dr. Ali Viktor Minin yaptığı konuşmada Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın İslam dünyasındaki barışa katkı sağlayacağını şöyle ifade etmişti:

“Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in yazdığı Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Milli Devlet kitaplarıyla tanışmış, onları anlamaya çalışırken bir de baktık ki Sayın Prof. Dr. Haydar Baş boş durmamış İmam Ali Efendimiz hakkında kitap yazmış. Bu çalışma da gösteriyor ki dünyada bugüne kadar kavga halinde bulunan Sünni ve Şiiler arasında barış sağlanacaktır. Bu konuda Prof. Dr. Haydar Baş’ın katkıları olacaktır.”

Prof. Dr. Haydar Baş’ın öngörülerine kulak tıkayanlar, maalesef bu konuda da kulaklarını tıkadılar. Özellikle de ülkemizde ona karşı oluşturulan karartma faaliyeti neticesinde Ehl-i Beyt Külliyatı konusunda Sayın Baş’ın gayretlerini adeta boşa çıkartmaya çalıştılar. 

Sayın Baş hemen her platformda Sünni-Şii kardeşliğini savundukça, bazı çevreler ülkemizde inadına bir Sünnilik anlayışını savunarak Şii düşmanlığını yaydılar.

Ülkemizdeki sözde bazı cemaatler ve onların sözde liderleri; şalvarlılar, cübbeliler Suriye’deki iç savaş başladığında Şiilerle savaşmanın, onları öldürmenin caiz olduğu hakkında fetvalar verdiler. Adım adım öyle noktalara gelindi ki; gerek ülkemizde, gerek dış dünyada en yüksek telden “Musul savaşı istenilen bir seyir içerisinde gitmezse mezhep savaşlarının başlayacağı” dile getirilmektedir.

Ne yazık ki “görünen köy kılavuz istemez” misali adım adım mezhep savaşlarına doğru gidilmektedir.

Ortadoğu ateş topuna dönüşmüş, her gün sıcaklığı artmakta; yarın kimi yakacağı belli olmayan bir hal almıştır. Bu ateşin daha yaygın ve daha şiddetli hale gelmesi için küresel güçler mezhep savaşlarını başlatmak isteyeceklerdir.

Bu savaşa dur demek için mutlaka bilge insan Prof. Dr. Haydar Baş’ın sözlerine kulak verilmelidir. Ehl-i Beyt külliyatı hemen yanı başımızda ve birleştirici sözleri hala kulağımızda yankılanmaktadır.

Uğur Kepekçi / 29.10.2016

Bu yazı 2556 defa okunmuştur .

Son Yazılar