Milli Ekonomi Modeli, gayret ve nasip
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Milli Ekonomi Modeli, gayret ve nasip

02 Mart 2018 - 10:57

Dünyadaki önemli değişikleri gerçekleştirmek, insanlığın hayrına önemli buluşlar yapmak, bu sayede insanlığa önemli hizmetler sunmak, her babayiğidin kârı olmadığı gibi böylesi önemli olaylara şehitlik etmek de bir nasip işidir.

Dünya kurulduktan bu yana insanlığın yararına gerçekleşen birçok olay, devrim niteliği taşımış ve her çağda bu olaylarda rol almış ya da şahitlik etmiş nice şanslı insanlar vardır.

Elbette nasip ve gayret birbirini tamamlayan unsurlardır. İstisnalar hariç, gayret etmeyenlerin o konuda nasip sahibi olması da beklenemez. Mana sultanlarından Beyazid-i Bestami bunu şöyle ifade eder: “Hakikat aramakla bulunmaz; lakin bulanlar arayanlardır.”

Bu ifadeleri sizlerle paylaşmamın elbette bir sebebi vardır. Geçtiğimiz 27 Şubat 2018 Salı günü Ankara’da gerçekleşen, Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli, Sosyal Devlet Milli Devlet kitabının imza törenidir.

Bu tarih, aynı zamanda dünyada sessiz bir devrimle kapitalizmin tarihe gömülmesine sebep olan, Prof. Dr. Haydar Baş’ın Rusya Duma’sındaki devlet, siyaset, iktisat ve ilim adamlarına Milli Ekonomi Modelini sunumununda 5. Yıldönümüdür. Bildiğiniz gibi Rusya 2005 yılından bu yana Milli Ekonomi Modelini aşama aşama uygulamış ve bu sayede dünya liderliğini ele geçirmiştir.

İnsanlığın kaderinde çok önemli bir dönüm noktası olan, böyle önemli bir olaya bizler de şahit olduk. Eserin yazarı ile hem hal olduk; Onun gayret ve nasibi sayesinde bizlerde şahitlik ettik ve nasip sahibi olduk.

Kitabın önsözünde gayret ve nasibini şöyle dile getiriyor Prof. Dr. Haydar Baş; “Felsefe, sosyoloji, tarih, din felsefesi, insan hakları ve ekonomi gibi çok değişik alanlarda 50’yi aşkın eseri, 1500 yayınlanmış makalesi bulunan bir kişi olarak özellikle Milli Ekonomi Modeli eseri 30 yıllık bir sancının doğum ürünüdür. Bu eserin fikir ve gönül dünyamda ayrı bir yeri vardır…” “…Bende oluşturduğu gönül ağrısı fikir sancısına dönüşür. Rabbime sığınarak ve yardım dileyerek insanlığı, içinde bulunduğu bütün bu olumsuz tablolardan nasıl kurtaracağım düşüncesi, çözümü de beraberinde getirir. İşte 30 yıl sancı çekerek 2005 yılında doğumunu gerçekleştirdiğim Milli Ekonomi Modeli eserim bu şekilde dünyaya gelmiştir…”

Büyük bir gayret ve nasibin ürünü olan; insanlığın ekonomik, siyasal ve kültürel bütün sıkıntılardan kurtuluş reçetesi olan Mili Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Milli Devlet eserini sunan Sayın Prof. Dr. Haydar Baş’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Şimdi bundan sonra milli ve dini hassasiyet sahibi, vatan millet sevdalısı olduğunu iddia eden; düşünen, yazan, çizen,vicdan sahibi herkese düşen görev; Prof. Dr. Haydar Baş’ın açtığı kutlu yoldan yürümektir.

Uğur Kepekçi

Bu yazı 1097 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar