Necef hatıraları – I
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Necef hatıraları – I

26 Ocak 2014 - 23:28

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, beraberinde 100 kişilik kadrosuyla geçtiğimiz hafta Salı günü Irak’ın Necef kentine bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette bizlerde bulunma şerefine nail olduk.

Geçtiğimiz yıl Bursa ve İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Ehl-i Beyt sempozyumlarına ve Gadir Hum Bayramı etkinliklerine Irak’tan Ayetullah Seyit El Hekim ve Ayetullah Seyit Sistani’nin vekil olarak gönderdiği Şii ulamasının katılımı ile birlikte samimi ilişkiler başlamıştı.
Son olarak geçen sene yapılan Gadir Hum Bayramı etkinliklerine katılanlar, Ayetullah Sistani ve Ayetullah El Hekimin Prof. Dr. Haydar Baş’ı Necefe Hz. Ali Efendimizin kabrini ziyarete davetini iletmişlerdi.

Yapılan davete icabet eden Prof. Dr. Haydar Baş’ın Necef’e yapılan ziyaretini farklı açılardan değerlendirmeye çalışacağız.

Bu ziyaretin iki cephesi vardır. Birinci cephesi Necefte bulunan İmam Ali (as)’in kabri şerifinin ziyaret edilmesidir. İkinci cephesi ise Irak’ın 2 önemli Şii ulaması tarafından yüksek derecedeki davettir.

Şii dünyasında etkili bir yere sahip olan Ayetullah Sistani ve Ayetullah El Hekim’in Prof. Dr. Haydar Baş’ı Necefe davet etmelerinin çok önemli bir olay olduğu muhakkaktır.

Bu davetle verilmek istenen mesaj: Sünni bir lider olan Prof. Dr. Haydar Baş’ın Ehl-i Beyt ortak paydasında birlik için Şii dünyasına uzattığı dostluk eline verdiği önem ve karşılıktır. Prof. Dr. Haydar Baş’ın Ehl-i Beyt konusunda yaptığı eşsiz çalışmalardan haberdar olup Şii ve Sünni dünyası arasında dostluk ve kardeşlik havasının estiğinin ve yapılan çalışmaların Şii dünyasında çok ciddi bir yankı bulduğunun işaretidir. Zaten yapılan görüşmelerde bu konu üzerinde duruldu ve Prof. Dr. Haydar Baş’a başarının sırrı soruldu.

Necef ziyaretini ve bu konudaki yorumlarımızı bir kaç günlük bir dizi şeklinde siz değerli okurlarımla paylaşacağım inşallah.
Bu ziyaretin maneviyat olarak çok derin manalar içerdiğinin yanında, yapılan ziyaretlerde verilen mesajlar, yapılan karşılıklı fikir alışverişi bölgenin geleceği açısından da önem taşımaktadır.

Bu ziyaret vesilesiyle bölgede devam eden ve asırlara dayanan Şii Sünni kavgalarına son vermek adına çok ciddi işler başarılacağına olan inancım tamdır. Bunun emarelerini ben kendi gözlerimle gördüm ve müşahede ettim.

(Devam edecek)

Uğur Kepekçi / 26 Ocak 2014

 

Bu yazı 378 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar