ORUÇ TUTUN, SIHHAT BULUN!
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

ORUÇ TUTUN, SIHHAT BULUN!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

11 aydır beklediğimiz “Sultanı”, Ramazan–ı Şerifi yaşamanın heyecanı içerisindeyiz. Edep ve hürmetle; “Hoş geldin ya şehri Ramazan”  diyoruz. Evet, sultana kavuştuktan sonra şimdi onunla münasebetlerimiz gündem olacak, karşılıklı davranışlar neticesinde ortaya çıkacak sonuçlar değerlendirilecek, hesap defterlerimiz ona göre şekillenecektir. Tutulacak oruçlar, kılınacak namazlar, verilecek sadakalar, okunacak Kur’an, dua ve salavatlar karşılığında kazanacağımız sevaplar amel defterlerimize gayretimiz nispetinde kaydolacaktır.

Fırsatları değerlendirdiğimiz takdirde bir ömre bedel kârlar oluşacak, ebedi âlemde geçer akçe olacak sevaplarla bizleri yoktan var eden Allah’ın (cc) huzuruna varma şansını elde etmiş olacağız.

Bildiğiniz gibi Ramazan, içerisinde bulunan “Kadir gecesi” bin aydan daha hayırlı olarak bildirilmiştir. “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” (Kadir suresi; 3)  Kadir gecesinin, diğer mübarek gün ve gecelere nazaran asıl vakti saklanmıştır. Peygamberimiz tarafından Ramazan ayının son on günü içerisinde aranması tavsiye edilmiştir. Buradaki maksat biz kulların menfaatine yöneliktir. Kadir gecesini aramak niyeti ile yapılacak çabaların yine kendi hanemize sevap olarak yazılacağı için neticede yine bizlerin kârlı çıkacağı muhakkaktır.

Büyüklerin; “Her gördüğünü Hızır bil, her geceyi Kadir bil” sözü bunun için söylenmiştir. Burada İyi niyetle, iyiliğe kavuşmanın gayretine teşvik vardır. Yapılan hiçbir iyiliğin ya da kötülüğün karşılıksız kalmayacağı ayeti kerime ile sabit olduğuna göre; zere kadar iyiliğe karşılık gelecek işler Ramazanda kat kat sevapla karşılık bulacaktır. “Kim, zerre miktarı hayır işlerse; onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlerse; onu görür” (Zilzal suresi: 7–8). İnandım diyen bir kişi için asıl olan işin iman boyutudur. İmanın da en kâmil mertebesi “gaibe imandır” (gizli kalan görünmeyene iman). Öncelikle, Ramazan ayının tamamını oruçlu geçirin, emr–i ilahisi yerine getirilir. Sonra da tutulan orucun hikmetleri ve  faydaları araştırılabilir.
Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (sav) Efendimizin Orucun sevapları ve ahiretle alakalı kısımları hakkında birçok buyruğunun yanında, sıhhatle alakalı hadisi de meşhurdur: “Oruç tutun, sıhhat bulun” (Taberani). Buradaki hadisi Şerifte de oruç tutmak sayesinde sıhhat bulunacağı haber verilmiştir.

Canlı cansız bütün varlıkların; yorulma, yıpranma zamanları vardır. İnsan vücudundaki organlarda yorulur ve yıpranır. Dolayısıyla onların da dinlenmeye, yenilenmeye ihtiyacı vardır. Vücutta bulunan bütün organların gece gündüz demeden çalıştığı bilinmektedir. Hele de mideler; bilinçli bilinçsiz, zararlı zararsız hemen her türlü gıda ile doldurulmaktadır. Yüce Peygamberimizin (sav); “Hastalıkların çoğu mideyi doldurmaktan kaynaklanır” hadisi şerifi bu tehlikeye işaret etmiştir. Sürekli yorulan midenin bir ay bakıma alınması hükmünde olan Ramazan orucu, mide ve onunla alakalı birimlere disiplin getirmekte, vücutta bilinen ve bilinmeyen bir çok faydalar sağlamaktadır.

Yüce Allah’ın “Oruç tutunuz” emrini yerine getirmekle maddi ve manevi bütün güzelliklere kavuşmanın yanında, Peygamberimizin “Oruç tutun sıhhat bulun” müjdesinin heyecanıyla, nice Ramazanlara kavuşmak arzusuyla; Ramazanınız Mübarek olsun.

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

Bu yazı 351 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar