KURBAN İBADETİ.
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

KURBAN İBADETİ.

16 Temmuz 2021 - 15:10


İnsanın Namazı, Orucu, Haccı, Zekâtı hulasa bütün iyi ibadetleri, Allaha kulluğunun bir gereği ve ispatıdır, bu bağlamda, Kurban  ibadeti de, insanları Cenabı Allah'a, yaklaştıran bir ibadettir.

Bu konuda  Kurân-ı Kerim'de şöyle ifade buyrulmaktadır: Biz her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine, Allah'ın adını ansınlar diye, kurban kesmeyi meşru kıldık. İlahınız tek bir Allah'tır Şu halde yalnız Ona teslim olun. [hac süresi 22/34]

Onların (kurbanların ) ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır. Fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır.''  ) Esasen Allah Teâlâ ancak takva sahiplerinin yapmış oldukları ibadetleri kabul eder.(Hac suresi 37)

Peygamberimiz hadislerinde kurban kesmeyi teşvik etmiş ve kurban kesenlere büyük müjdeler vermiştir.

Kurban bayramında yapılan amellerden Allah'ü Teâlâ katında kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur. Daha kanı yere düşmeden Allah'u Teâlâ, onu muhafaza eder. Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin! (Tirmizi)

İnsanoğlu Kurban Bayramında Allah'a kan akıtmaktan daha sevimli hiçbir amel yapamaz. Kurbanlık hayvan kıyamet gününde boynuzları, tüyleri ve tırnakları ile (Allah'ın huzuruna) gelir. Kurban kesilirken kan yere düşmeden Allah katında yüksek bir mevki ye çıkar. Öyle ise Kurban'ı gönül hoşluğu ile kesiniz.(İbn Mace)

Kurbanın derisindeki her tüy sayısınca size sevap vardır. Kanının her damlası kadar mükâfat vardır. O sizin mizanınıza konacaktır. Müjdeler olsun! [İbni Mace]

Allah katında günlerin en büyüğü Kurban günüdür.(Gunyet üt Talibin)

Hz. Ali (ra)  Hz. Peygamber'in (as) şöyle buyurduğu rivayet etti:

Ey insanlar! Kurban kesiniz, kanlarıyla Allah'tan sevap isteyip umunuz. Çünkü kurbanın kanı her ne kadar yere düşse de hakikatte, Allah'ın himayesindedir,

Gücümüz yettiğince kurbanlarımızı, hasta ve zayıf olanlardan değil de, göze hoş görünen, güzel semiz hayvanlardan seçmeliyiz, bu konuda peygamberimiz şöyle buyuruyor:Kurbanlarınız semiz olsun. Onlar Sıratta bineklerinizdir. [Zâd-ül mukvin]

Kurbanların en hayırlısı boynuzlu koçtur. [İbni Mace]

Bir rivayette Rasulullah (sav,) iki güzel (kusursuz ve semiz) koç Kurban etmiş ve onları kendi elleriyle keserek: Bismillah'i Allah'u Ekber! Bunlar, benim ve kurban kesemeyen ümmetim içindir  buyurmuştur (Muttefekun aleyh)

Nisap miktarına malik olan her Müslüman Kurban kesmekle yükümlüdür maddi durumu iyi olduğu halde kurban kesmeyenleri bakın Peygamberimiz nasıl uyarıyor," Hâli vakti yerinde olup da Kurban kesmeyen, Namaz kıldığımız yere gelmesin"!(Hâkim)

Ayrıca Cenabı Hak Kurân-ı Kerim'de: "Onlardan yiyin ve eli dar olana ve yoksullara yedirin". (Hac Suresi ayet: 28);

"Etinden yiyin ve ondan dilenen ve dilenmeyen yoksullara yedirin" buyuruyor (Hac Suresi ayet:36)

Kurban, fakir, yetim, yoksul ve kimsesizleri sevindirmek suretiyle toplumda sevgi, birlik ve dayanışma duygularının gelişmesine, insanların birbirleriyle kucaklaşmasına vesile olur ,kesilen Kurban etinin üçte birini yoksullara, üçte birini misafirlere, üçte birini ise aile efradımıza bırakmak dinimizce uygun görülmüştür.

Peygamberimiz(sav), Hz Aişe ye: Kurban etini ne yaptınız? diye sorduğunda, Hz Ayşe (ra) validemiz: Ya Rasulallah! Hepsini dağıttık, sadece ön ayakları kaldı cevabını vermişler, Bunun üzerine Peygamberimiz efendimiz (sav):Bilakis ey Aişe! Hepsi kalmış, ön ayakları hariç buyurmuşlar.”

Kurban Bayramını, bir tatil günü veya bir et Bayramı olarak telakki edilmemeli,  Kurbanda niyet Allaha yakınlaşmak, Resulullah'ın sünnetini yerine getirmek, Allah'ın rızasını kazanmak olmalıdır.

Rabbim bayramımızı ve kurbanımızı bu şuur içerisinde yaşamamızı nasip eylesin. ALAİDDİN ÖZKAR 16,07,2021

 

 

Bu yazı 808 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar