YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN

04 Nisan 2019 - 19:01

Bağımsız Türkiye Partisi Kilis belediye başkanlığı aday olduğumdan dolayı bir süre köşe yazısı yazamadım. Ama adaylık döneminde birçok sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek ve sahada bizzat halk ile bire bir temas kurarak sorunlarını ilk ağızdan dinledik.

              

KİTSO’da sanayici ve iş adamlarının, KESOB’ta esnaf ve sanatkarların,  Ziraat odasında tarım üreticilerinin, emekliler derneğinde yaşlıların sorunlarını dinledik.  Cadde ve sokaklarda hayat pahalılığını, gençlerle sohbetimizde yüksek işsizliği dinledik.    Suriye olayları nedeniyle sınır ticaretinden mahrum bırakılan halkımızın tamamen  iş kurun  kapısına mahrum kaldığına şahit olduk.

Aslında bu sorunların çözümü daha çok mevcut iktidarın icraatları ile çözülecek meseleler ama, iyi bir belediyecilikle de sorunların en asgari seviyeye indirileceğini  düşündük 

 Prof Dr Haydar Baş'ın    MİLLİ EKONOMİ MODELİ'nin    sosyal belediyecilik   ile ilgili ilimizin faydasına  projeler ürettik.

   

 Belediye bünyesinde 'Tohumculuk Müdürlüğü' kurarak, bu sayede çiftçimize yerli ve organik tohum temin edeceğimizi. Böylece Kilis'te üretilen organik tarım ürünleri Türkiye ve dünya pazarında kendine yer bulacağını ve hayata geçireceğimiz Güneş Paneli elektrik üretim projemiz ile çiftçimize seracılıkta ihtiyaç duyacağı ucuz enerjiyi biz belediye olarak sağlayacağız  dedik.

 

Kilis'in yerli mamullerinin üretim ve pazarlamasında belediyenin öncülük edeceğini belirterek  Biz belediye olarak çiftçimizin ürettiği tüm üzümleri alma sözü veriyoruz. Gün pekmezi ve üzüm sucuğu üretip bunları Türkiye'ye ve dünyaya pazarlayacağız. Bu üretime isteyen herkes katılabilecek. İster kadınlar meslek edindirme kursunda çalışsın, ister evinde otursun bütün Kilisli bayanlar ürettiği üzüm sucuklarını, gün pekmezlerini kurulacak bir belediyeye kooperatifi olarak satın alacağız. Bu sayede Kilis tümüyle bir fabrika gibi çalışacak ve üretecek dedik   

 

Butik Otel projesi ile Kilis'te turizmi canlandıracaklarını ifade ederek Kilis’in tarihi evlerini turistler için butik otellere dönüştüreceğiz. Bu projemiz sayesinde hem tarihi evlerimizi değerlendireceğiz hem de Kilis'e daha fazla turist gelmesini sağlayarak esnafımıza, şehrimize yeni kazanç kapıları açmış olacağız. Ayrıca bu projemiz ile sahabeler şehri Kilis’in tarihi ve kültürel potansiyelini inanç turizmini tanıtmak için festival ve tanıtım programları yaparak destekleyeceğiz. Geçmişte birçok sanatçı yetiştiren Kilis'te sosyal ve kültürel etkinliklerde belediye öncü kuruluş olacak. Tiyatro gösterileri, sanatsal aktiviteler yaparak şehrimizi bir kültür kenti haline getireceğiz" dedik.

 

Kilis'in birçok açıdan yalnız bırakılan bir kent olduğuna vurgu yaptık.  Kilis'in sınır ticareti Suriye olayları ile tarımı tekel suma fabrikasının özelleşmesi ve girdi fiyatlarının artması dolayısı ile sekteye uğradı.  Böylece Kilis’in tüm ekonomik girdileri sıfırlandı. 

BTP’nin projeleri aslında halk arasında benimsendi. Fakat ulusal çapta görsel ve yazılı basında bir karartma, yok sayılma, insanımıza ya cumhur ittifakında yada millet ittifakında olması dayatılması ve oyların boşa gider propagandaları sonucu bize de  tek, tek topladığımız kemik kadromuzun oyları kaldı

sonuç olarak seçim döneminde BTP olarak elimizden geleni fazlası ile yaptığımıza inanıyorum taktir Kilis halkınındır ayrıca yeni  dönemde Kilis belediyesinin yol su kanalizasyon ve temizlik işleri dışında istihdamı   arttıracak insanımıza iş ve aş kapısı olacak projeler yapması gerektiğini düşünüyorum . Bu vesile ile Kilis belediye başkanlığını kazanan sayın MEHMET ABDİ BULUT'U tebrik eder,  yeni görevinde başarılar dilerim.         

Bu yazı 2175 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar