AYI OYNATICILARI (2)
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

AYI OYNATICILARI (2)

26 Şubat 2021 - 01:50

Ayı oynatan adam hemen ayının zincirini gererek ayıyı kendine çekti. Ayının bu hareketi daha da korkmama neden oldu. Oradan hemen uzaklaşmak istedim. İnsanlar gülüp eğlenirken ben hem korkmuş hem de oradan bir an önce uzaklaşmak istemiştim. Hayvancağızın yeri burası mıydı?

Onun özgürce yaşayacağı yer ormanlar olmalıydı!  İnsanların maskarası mıydı? Daha çocuk aklımla bunları düşünmekten, üzülmekten kendimi alamamıştım. Oradan bir an önce uzaklaşmak istedim. Biz uzaklaşırken adam elindeki tefi oraya toplanmış insanlara uzatıyor, para topluyordu.  Yani ayıya taklit yaptırıyor, onun sırtından para kazanıyordu. Ayıyı kazanç vasıtası yapmıştı. Bunları düşündükçe bütün neşem kaçmıştı. İlk aklıma gelen soruyu yengeme döndüm sordum:

-Yengecim bu ayı tıpkı bir insan gibi nasıl böyle taklit yapabiliyor?

Yengem İstanbul' un yerlisiydi ve emekli Öğretmendi.

-Canım daha küçüksün, anlatsam da anlayamazsın.

-Ne olur yengecim anlat. Çok merak ediyorum.

-Canım edindiğim bilgilere göre ayı terbiyecileri ayıları ormandaki inlerinden kaçırıyor şehre getiriyorlar.

Kızgın bir sacın üstüne bastırıyorlarmış. Ayının ön ayakları yanınca arka iki ayaklarının üstünde zıplıyorlarmış.

-İnanmıyorum! Bu ne vicdansızlık! Yazık yaaa... Hayvana bu işkenceyi nasıl çektiriyorlar?  Yazık günah değil mi?

-Evet yazık tabii ki! Bu adamlar bu işi meslek edinmişler çünkü.

-Eeeee... Sonra?

-Her sacın üstüne çıkmalarında tefi çalıyorlar. Ayı tefin sesini duyunca sacın üstüne çıkıp, ayağı yanmasın diye zıplıyor. Burunlarına taktıkları halkaya bağlı zinciri çekerek daha çok hareket etmelerini sağlıyorlar. Yani ayıyı şartlandırıyorlar.  Diğer hareketleri yaptırırken de başka yöntemler kullanıyorlar.

Duyduklarıma inanamıyordum. O ayı oynatıcısı adamdan nefret ediyordum. Bu olay çocuk kalbimi derinden yaralamıştı. Şimdi düşünüyorum da bizler de ayının bu hareketlerine büyük bir temaşa ile neden gülüyor ve eğleniyorduk?

Lise çağına gelene dek her yaz sokaklarda ve gittiğim başka semtlerde bu olaya sık sık rastlıyordum. Bir seferinde ayı sahibine:

-Hiç utanmıyor musunuz? Bu hayvanlara işkence yaparak onları sözde eğitiyorsunuz, Sonra da onların sırtından para kazanıyorsunuz. Günah, günah deyiverdim.

-Sana ne be kızım, çek te git, iki karış boyunla bana fetva mı veriyorsun? Diye elindeki sopayı bana doğru salladı. (Devam edecek…)

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

Bu yazı 786 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar