BİR ÇİFT TERLİK (ÖYKÜM) -4-
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

BİR ÇİFT TERLİK (ÖYKÜM) -4-

02 Kasım 2020 - 03:45

Eşinin belinin ağrıdığı için kaplıcaya geldiklerini söylemiş.)  Nuray’ın istasyona doğru hızla koşması ve   Uzaklaşan trenin ardından yere diz çökerek ağlaması hanımıyla ilgilerini çekmiş. Kadına yaklaşınca dersine girdiği öğretmen olduğunu anlamış. İyice emin olunca da Nuray'a seslenmiş:

- Ne geziyorsun buralarda Hoca Hanım diye seslenmiş ama, Nuray ruhi sarsıntı içinde olduğundan Mehmet Bey’i duymamış bile...

Nuray başından geçenleri anlatınca;

- " Hiç üzülme kızım, iyi ki karşılaştık ... Bu durumlarda tedbirli olacaksın? Sen çantanı babandan alacaktın. Ne olurdu sanki o terlikler otelde kalaydı; yazık değil mi sana!

Koluna girmiş eşine:

- " Görüyor musun hanım, hayatta neler oluyor... Eşi de teselli etmiş Nuray'ı... 

- " Geçmiş olsun üzülmeyin artık. Mehmet bey cüzdanından çıkardığı 2 tane 50 lirayı Nuray' a uzatmış ve bir de taksi çağırmış. Çok teşekkür ederim demiş Nuray, bir şartla alırım bu parayı Hocam... Antep ' e gidince geri vermek kaydıyla (sanki şart koşacak durumdaymış gibi) 

-"Tamam” demiş Müfettiş öyle olsun.

- "Şimdi bu taksiye bin, annenleri Niğde- Aksaray istasyonunda yakalarsın." Nuray daha orada durur mu?  Bin bir teşekkür ederek taksiye binerken Mehmet Bey ' e yaptığı duaları hayatında hiç kimseye yapmamıştı belki de...

Takside, Aksaray’a varana kadar içinden dualar ediyormuş. Aksaray ' da istasyonda inmiş taksiden, görünürlerde tren falan yok!

Sormuş gardaki memura. aldığı cevap şu :

- " Kızım sen gelmeden 5 dakika önce kalktı o tren.  Acele edersen, Adana garında yakalayabilirsin.

Artık trene asla yetişemeyeceğini anlayan Nuray umudunu iyice kesmiş ve Adana Ekspresten  Antep’e gitmekte olan trene telsizle anons yapmalarını  Esma ve  Kerim   Çınar çiftinin Adana garında inmeleri ve kızları Nuray’ı beklemeleri  bildirisini söylemiş. 

Nuray Adana garına geldiğinde de yine bulamıyor.  O zamanın hükmü ile baya değerli olan 100 Liradan ancak otobüse binebilecek kadar parası kaldığını görünce Adana otobüs terminalinden Antep ' e gelen bir otobüse biniyor. Antep'e gelirken inşallah tren garında durup beni beklerler de eve beraber gideriz diyor.

Nuray gara geldiğinde annesi garda bir banka oturmuş ağlıyor…

Babasının da kucağında çocuk perişan halde, ayağında ayakkabısının bir teki yok, örgülü saçının bir bölüğünün kordelasının bağı çözülmüş, saçları dağılmış. Çocuğunu o vaziyette gören Nuray, babasının kucağından çocuğunu uyandırmadan alıyor. Kızgınlığından anne ve babasına söyleyecek tek bir kelime etmiyor.

(Devam edecek)

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

Bu yazı 395 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar