BİZ ŞİRE YAPORUK - 1-
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

BİZ ŞİRE YAPORUK - 1-

07 Ekim 2020 - 01:58

Kalaycılılar mehellesinde bir telaş, bir telaş! E'lem (herkes) şire yapor. Bes biz yapmoruk. Babamın eli daralmış bu yıl. Emimden ortak oldukları kamyonu Nur Dağı'nın yanında devirmi... Ben o zaman 1 yaşındaymışım.  Şöför olduğunu anlatırdı annem. Emmimle ortak oldukları içun Emmim tabakaya çıkar sabahın köründe babama ağzı dolusunca bağırırmış

-  Lan Hesan... Hesan... kaksene lannn ... Daha ne yaton?  Kak çalışta devirdiğin kamyonun zerarını öde!

Çok gururluydu benim babam!  Dürüstlüğü, efendiliği, datlı dili, güler yüzü ile   mehallede komşular, çarşı bazarda esnaflar genni yeğin sevellerdi.  Her yerde hetiri sayılırdı.

Çaresiz kalmış, üzüm bağını satmış. Emmimin eline bağın parasını tutuşturmuş.  Birez elinde kalan para ile de Abuşağa Kestelinin karşısında Mehemet  Elining   Halnıng dibine  bir bakkal düğeni açmış.  Allaha şükürler olsun ki işleri eyyi getmiş.

Ablalarımı ve abilerimi okutmuş. O düğenin kazancından. Annem de   en birinci kız cehizi işlermiş. Ben Öğretmen Okulu'nu   bİtirenece de nakış işledi. O zamanın en eyyi nakışını işlerdi.

Kilbe evimizin( havuçlu evimizin  kuzey tarafındaki oda )  baş köşesinde  koyduğu Singer marka nakış makinesinde Mongol  kumaş üstüne. Kasnağa gerdiği kumaşa kabartma nakışı beyaz  renkli ingiliz İpliği ile  ustaca karanfil, ciğer deldi motiflerini bir ressamın ustalıkla çizdiği bir tablo kimi nakşeder, kasnaktaki motifi bitirdiğinden kasnağı söker, onun dibine kasnağını gererek  kumaşın kenarını bitirenece tekrar gerer, kumaş üstüne kurşun kalemle çizdiği motiflerin üzerini  işlerdi. 

Bitince de Nakışçı E'li( Ali ) devlisi günü gelir nakışı teslim alırken, annemin göz nurunu tüketip   işlediği nakışın parasını verirdi . Ablalarım, abilerim bağın satıldığına yeğin çalkanollardı. (üzülüyorlardı) Artık at arabasına binip bağa üzüm kesmeğe, seybana  (piknik )etmeye, sergi sermeye gidemoruk deği!

- Deee...çalkanmayın uşaklar , ben nakış işliycim, babangız da düğende  çalışıcı, bize yeni bağ alıcı, deği bizi teselli ederdi.

İlkokul üçüncü sınıftaydım. Okuldan gelirken komşularımız Masmana’da yere şal açmış, serin kabaltının altına oturmuş ceviz saplollardı. Elimdeki okul çentemi yere bıraktım. Anneme:

Anne ben acıktım dedim. Yeri eve get !  abin evde. Söyle senge yimeği kozdırsıng, otur  da  yi. Tel  dolapta da kuşhananıng içinde teze tandır ekmeği  vardı.  (küçük bakır  tencere ). Onu da çıkar yi.

Üç gün önceden kırıp suya koyup  ısladıkları ortadan ikiye  pölünmüş cevizleri uzun beyaz ve kalın ipliklere  aralarına  bir baş parmak  kalacak mesafede saplollardı. Bunu yaparken de henek , ( sohbet ) heket, ( masal ) birez de dedikodu kazanını kaynadollardı .

 -Kez Nazmıya cevizleri cip ( çok ) sıkı saplama !;Bir dala ( ipe)  altı  Çenet ( yarım ceviz)  sapla   [email protected]

- Eyle edorum tamannnn!!!

- Hah işte eyle.

- Kele Vecihe sen şire etmong mu bu sene?

- Nereden edek bacım! Herif hırtlağınaca borç içinde. Uşaklarıng beşi de mektebe gidollar .

- Deeee... çalkanma! Allah kerim!

- Hemin zad zehre vaktı. Şire olmasa da olur.  Daha eve bulgur, simit alıcık. Bu yıl tamatus (domates ) bekmezi bile edemedik. Ne göyviber ( yeşil ) ne kirmizi biber, ne  balcan   ( patlıcan ) kurudabildik !  Ne şiresi?

- He anam heeeee...

- Doğru doğru yerindik te   sekke sebilimiz mi kaldı! ( Herşeyi hallettik te, bir şiremiz  kaldı  anlamında )

 - Anne ben acıktıımmm!!!

- Be’ bu ne henek anlamaz kız keleeee? Anang  bilakma  yardım edor bize! Sen nerden geldin şimdi sarı kız?

 E kızım e yeri kak gidek!

Eve geldik kine, hevışın ortasına bir harman şirelik üzüm yığılı...

Meğer babam bize haldan şirelik üzüm almış. Yanında da bir torba hevara ... (Üzümün kabuğundan çabuk ayrılmasını sağlayan beyaz toprak ) Anlaşılan babam bize sürpriz yapmış! (KİLİS ' E AİT KÜLTÜREL YAZIM /Devam edecek)

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU / Eğitimci şair ve öykü yazarı

"KiLİS KÜLTÜR DEĞERLERİMİZ KİTABIMDAN."

Foto : AYNUR YAVUZCAN MÜNİPOĞLÜ

Bu yazı 863 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar