EĞEĞİ GEMİYİ BATMIŞ -2-
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

EĞEĞİ GEMİYİ BATMIŞ -2-

04 Ekim 2020 - 00:50

Paşayı aldık yazlığa geldik.  Piknik sepetinden çıkardık. Narkozun etkisi geçtiğinden kımıl kımıl kımıldamıya  başladı. 

Elime alsam anca avucuma sığar. Kız çentesinden (el çantası) bir su kabı bir de çelikden yapılmış bir mama kabı çıkardı. Bir de bir torba köpek maması. Yere su kabını mama kabı kodu. Manası eynen ( tıpkı)  eşkili yehnining küftesi kimi kehverengi  yuvarlak yuvarlaktı. 

Su kabına da getti su kodu. İt ilkin ( önce ) su kabına şilini barışıp şap şap ses çıkara çıkara suyunu içti. Heyvanıg  susuzluktan elleğem ( galiba ) dili damağına yapışmış fıkaranıg (garibin) .

Sonra da mama kabından mamasını çıtır çıtır yimeye başlamıştı.  K'el  o manasının içinde tavık suyu varmış. Zere ( zira ) nasıl da iştahlı iştahlı yiyordu. Mehsim acından fenşkmiş ekle! Yazzık! Genne yüreğim acıdı. Heyvancağazıng ağzı yok, dili yok! Önüne koyarsan yiyor, koymasang da lordan duror , yüzüge pel  pel bakor . Alayımız başına toplandık, genni( kendisini ) seyrediyoruk. Neçe sonra ( biraz sonra ) getti balkona yattı. Hava da bir sıcak, bir sıcak! Tomuz ( Temmuz ) sıcağı. Durduğumuz yerde gövdemizden hış, hış ter akor yırageyliye! (Allah korusun) 

Herkes duşunu aldıktan kelli, akşam yimeğini yiyoruk. Bir de baktık kine it masaya yanaştı. Gözümün içine bir bakor, bir bakor, sankilem   aylarca genni aç bırakmışsıng! Baktım ... genne yüreğim  acıdı. Kıymalı küfreden bir teneesini elime aldım , ortadan ikiye pöldüm, mama tabağına koyucudum yising deyi, kız hemenek atıldı:

 - Sakın ha anne! Sakın masadan yemek verme, huysuz alışmasın! Sadece mamasını   yesin. O daha sağlıklı.

Paşa baktı baktı, genne bi şey vermoruk, getti salonug servis   Penceresinig  kolonuna bir bacağını kaldırdı   gözümüng içine baka baka şaaarrrr.... deği işemez mi ? Bi ‘ !!! Allah seni şişe  dona koyasıca !!! 

Kez İmren kak! Kak ... it eve işedi ...  kak ne ‘ dorsang et! Elet (şu itingi şurdan !!!

Amaneg … Bir de pis kokorkine! Sufranıg başından kaktım, burnum düştü kokudan! Yeğin singirlendim! Meğdem ( midem ) bulandı. Yimeği bıraktım kaktım. Oğlan da söylendi. Babası da  leh  leh gülor...

- Paşa, gel yanıma ayıp taman! Hiç eve çiş yapılır mı oğlum! Ayıp taman!

- Eyyi kızım eyyiii… Eve bir itin işemediği kalmıştı! Şimdi temam oldu!

- Ay  anne abartma yaaa! O burayı ve sizi yabancı gördüğü için öyle yaptı... yoksa ben onu eğitiyorum. Sabah akşam evimin karşısındaki parka götürüyorum orada yapıyor, yoksa eve hiç yapmaz!

- Daha sebehten( sabahleyin ) evi çamaşır sularından sildim  arisili ( tertemiz) it gelsing işesing deyi mi!

Başımıza bela getirding genni!

- Ay tamam siliyorum! Bir daha yapmaz  !

- Eeeee.. Zatı birdaha yapsın kuyruğundan tuttuğundan atarım genni!

Neyse kız çamaşır suyundan temizledi oraları.. 

Bir sebehliyin bir de akşam üstü tasmasını fakrı bir yaz sitede, sahilde gezdirdi, bir daha da eve işemedi . Bir sitenin gözdesi olmuştu Paşa! Herkes onu çok seviyordu .  Aman bir afat oldu, bir afat oldu, durduğu yerde taklalar ator, uyuduğumuz yerde gelip kızın  yüzünü yalor, kak beni çişe götür dördü sankılem. Maşallah  ekıllıdı.

Derken yaz bitti, tehtil sona erdi. Entep'e geldik.  Okullar açıldı. Kız Kıbrıs'a gidici.  Bavulunu akşamdan hezırladı.. sebehten, babası genni hava alanına götürücü . İt de balkonda yator.

- Annecim ben Paşayı burada bırakıp gideceğim. Ben gelinceye kadar siz bakın olur mu?

- Neeeyyy ! Sen itingi bile ( beraber ) görürmücüng mü?

- Anne ben nasıl götüreyim? Bu yıl derslerimiz çok ağır, onunla ilgilenemem.

- Eee.. . Bakamıycıng mış niye bura getirding?

- Annecim söz! Şubat tatiline geldiğimde götürürüm . Söz!

Kız Kıbrıs'a getti. Paşanın çişi için parka göttürme işini babası üstlendi. Ben de beslenme işine de ben bakordım .

Bir Cumartesi günü  paşayı  beyimle parka çıkardık. Parkta bir iki fırlandırdık. Gördüğü her ağacın gövdesine bacağını kaldırıp  bir damla işordu. Meğer , genden sonra gezen itlere koku bırakmak  içinmiş .

Getir dedim, tasmayı benge ver birezde ben  gezdirim .  Oyincakistanda  gezinirken karşıda bir pissik ( kedi ) gördü.  Kara bir Pissik! Pissiği gördüğünden hopladı! İki ayağınıg üstüne hopladı . Eyle bir hopladı ki! Tasmayı elimde tutum derken beni de sürüklordu. Orda meğerse bir pirket komuşlar parktaki uşaklar. Anca bir baktım kine ben yerlerdeğim  . Ayağım pirkete dakılmış ve yere düşmüştüm!

Nefes alamadım. Sanki kalbim durdu o an ! İt elimden kaçtı getti ... Beyim tuttu genni ( kendisini )   Ben yerlerden zor bela kaktım ana, elimi böğrüme vuramordum. Eve geldik!  Yeğin ağrordu böğrüm. Sebbehece üstüne yatamadım. Sebehi zor ettim. Sebehliğin anam  nedorsunguz(Ne yapıyorsunuz ) deği  bizi  aramıştı. Anamdan zor konuştum.

- Kele yavrım sesing  niye beyle kötü gelor? Heste mising ? Aha dedim zabeyle beyle...  Böğrüm ağror

- Bi’ kele yavrım sening Eğeği ( kaburga kemiği )  gemiğing batmış olmasıng.

 


AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

Bu yazı 1135 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar