KIBRIS' TA BİR MUZ KABUĞUNUN AZİZLİĞİ (1. BÖLÜM)
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

KIBRIS' TA BİR MUZ KABUĞUNUN AZİZLİĞİ (1. BÖLÜM)

02 Temmuz 2021 - 11:09

Gezmek, görmek insanın hayatında bir evrim değiştirmesidir. Gerek yolculuk esnasında gerekse yolculuk sonrasında katettiklerimiz sadece kilometreler olmayıp bize hayatın sunduğu; insanları, daha iyi ve yakından tanıma fırsatı veriyor olsa gerek!

Nazan hanımın kızı  Seden, KKTC' nde  Gazimağusa' da   Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAU) İngilizce Öğretmenliği bölümünde 3. sınıfta okuyordu. Nazan Hanım  daha önceki ilk iki yılda fırsat buldukça Kızının yanına gider bir kaç gün kalırdı. O yıl Seden iki dersten yaz okuluna kalmıştı.Kızı yanına gelmeyince kendisi Kıbrıs' a gitmeye karar verdi.

Seden' in en çok sevdiği yemekleri, tatlıları yaparak Kıbrıs' ın yolunu tuttu. 2003 yıllarında Mersin Taşucu' dan kimlik gösterilerek deniz otobüsü ile Girne' ye geçilebiliyordu.  O'da öyle yapacak, Gazimağusa' ya da Girne ' den sonra otobüsle gidecekti.

Deniz otobüsü, vapur ya da gemi yolculuklarını oldum olası çok severdi. O mavilikler içinde Akdeniz'de kızına doğru yol alırken güvertede kahvesini büyük bir keyifle, köpük köpük dalgaları seyrederek yudumluyordu.

Gemi görevlileri limanda yolculaların ellerinden valizlerini, kolilerini alarak geminin içindeki merdivenlerin yanına alıp alıp aşağıya yerleştirmek için atıyorlardı. Görevli genç, Nazan hanımın da valizini aldı aşağıya attı. Ayağının dibindeki içine yiyecekleri yerleştirdiği koliyi kucaklamaya yeltenmişti ki Nazan hanım :

" Aman dur evladım. O benim el bagajım yere atma! İçinde içli köfteler var, ezilirler sonra. Onu ben yanıma alacağım" dedi. Koliyi kaptığı gibi koltuğunun altına aldı...

Arkasında  duran öğrenci olduklarını konuşmalarından anladığı üç tane gençten esmer uzun boylu olanı :

" Offfff... İçili köfte... bayılırım, nasıl da acıkmışım... Nazan hanım bunu duyar da duyarsız kalır mı hiç?

" Oy...kıyamam evladım" Çantasından çıkardığı kağıt peçeteye ikişer tane içli köfte sararak gençlere uzattı.

"Hadi afiyetle yiyin."

" Aman teyze ne yapıyorsun, kime götürüyorsan bunları? Çoğunu bize verdin.

-Olsun evladım ne olacak, afiyet olsun. Siz de birer evladımsınız. Kızıma götürüyorum. O ' da sizin gibi Ünv. Öğrencisi.

Nihayet ana - kız kavuşmuşlardı.  Ertesi gün Lefkoşa' ya gezmeye gitti ana kız.  Daha önce her Kıbrıs' a gitmesinde Seden onu farklı illere götürüyor, İlginç yerlerini gezdiriyordu.

Gazimağusa' daki Kapalı Maraş bölümü o yıllarda koruma altında olduğundan içine girilemiyordu. (Devam edecek)

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

2 Temmuz 2021

   MERSİN

Bu yazı 588 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar