DOĞRU DUVAR YIKILMAZ (YAŞANMIŞLIKLAR) Öykü kitabımdan
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

DOĞRU DUVAR YIKILMAZ (YAŞANMIŞLIKLAR) Öykü kitabımdan

07 Şubat 2021 - 12:17

İnsanların iletişim halinde oldukları kişilerden bekledikleri en önemli meziyetin doğruluk olduğunu söyleyebiliriz. Büyüklerimizin bir söylemi vardır." Doğru duvar yıkılmaz". Bencilce başkalarının haklarını gasbedenler sonunda Allah' ın şaşmaz adaletiyle mutlaka bir musibete uğrarlar.

Öykü kahramanımız Gaziantep 'in sayılı ve saygın ayakkabı imalatçılarından Suat Bey. (Fahri isimde. Zira reklamlara girmiş olurum.)

Suat Bey' in annesi ve babası Malatya/Pötürgeli. Dedesi İsmail Bey, ayakkabıların alt tabanını yapıyor. İşleri gayet güzel. Üç oğlu ile sırt sırta vererek işlerini zamanla geliştirince İstanbul' a yerleşerek daha büyük bir atölye açıyorlar.

Büyük oğlu Mehmet'i askerlik çağına gelince askere gönderiyor. Birkaç ay sonra Mehmet izine geldiğinde O' nu evlendiriyor. Çiçeği burnunda yeni gelin eşi İslim hanımı annesine ve babasına emanet ederek tekrar askerliğini yaptığı Gaziantep' e geliyor.

Askerlik yaptığı iki yıl (o zamanlar öyleymiş) süresince babası ve kardeşleri işlerini daha da genişleterek kendilerine ev, araba alıyorlar. Mehmet askerden gelince eşi kucağına oğlu Suat'ı veriyor. Babasının ve kardeşlerinin kendisine karşı tutumlarından hoşlanmıyor.

Kazancı O' na az göstererek, yeterli para vermiyor, evinin ihtiyaçlarını karşılamıyorlar. Oysa Mehmet babası atölyede yokken günün kazancını içinden bir paket sigara parası bile almadan belgelerle kuruşu kuruşuna babasına teslim ediyor.

Kardeşlerinin kasadan para kaçırmalarıyla bir kavga sonucunda evi terk ederken, babası O'na "Gidersen bir daha bu eve dönme, yüzümü dahi göremezsin, seni evlatlıktan redderim " diyor. Diğer iki oğluna her türlü yetkiyi vermesine karşın dışlandığını ve artık bu duruma daha dazla tahammül edemeyeceğini düşünen Mehmet, babasından bağımsız olarak çalışmak isteyerek Gaziantep'e yerleşiyor.

Evini zar zor geçindirirken, babasının vefat haberini alıyor. Cenazesine gitmek için yola çıkacağı gün kardeşi telefonda: " Babam vasiyet etti. Cenazesine seni koymak istemedi sakın geleyim deme" gelme..." 

Bu haber üzerine iyice içlenen Mehmet' in ailesi ile tamamen bağları kopuyor. Bir süre sonra rahatsızlanıyor. Aşırı terlemeler, kalp çarpıntıları ve solunum zorluğu şikayetiyle gittiği doktor ona iki kez kalp krizi geçirdiğini dikkat etmezse üçüncü krizde hayatını kaybedebileceğini söylüyor ve ameliyat olmasını öneriyor. Daha ameliyat kararı veremeden bir sabah hayata gözlerini kapatıyor.

Hayatta abisinden başka kimsesi olmayan Zehra Hanım oğlu Suat ile çaresiz İstanbul' a abisinin yanına gidiyor. Yengesi, sonunda bir çocuğu ile evine yerleşecek olan Zehra' yı evinde istemediğini her tavrı ile belli ediyor.

Birgün yengesi ile semt pazarına giderken Altın Yıldız Mağazasının önünde bir adam yengesi ile selamlaşıyor. Ayak üstü sohbet arasında Zehra' yı soruyor. Yengesi de görümcesi olduğunu söylüyor. O' da Malatyalıymış. Kimlerden olduğunu söyleyince tanıyor.

"Sen rahmetli Mehmet' in eşi misin?" diyor. Bacım işte bu gördüğün mağaza ve depodaki fora makinaları, Pötürge' deki iki kayısı bahçesi ve Malatya'daki ev senin. Kayınbaban avukatına imzalı vasiyetname vermiş." Git hakkını ara.

" Peki kayınlarım, kayınvalidem?" diyor Zehra. Kayınların, babaları ölünce sefahate daldılar. İçki, kumar, karı ve kız ayağı onları iflah etmedi. Sahip oldukları her şeyi kaybettiler.......

Zehra'' nın abisi kayısı bahçelerini, evi, mağazayı satarak ve mağazanın deposundaki iş makinalarını Antep' e getiriyor. Büyük bir atölye açıyor. Suat eğitim hayatını hiç zorlanmadan tamamlayarak makine Mühendisliğini bitirip aynı zamanda fabrika sahibi oluyor. Günbegün gelişen teknoloji ve ekonomik rahatlığına mütevellit dayısı onu ayakkabı fabrikasının sahibi ile ayakkabı firmasında yönetici konumuna getiriyor.

Şimdi iki torun sahibi olan yaşlı Zehra Hanım' ın dilinde her zaman söylediği bir söz var: "ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE, AHESTE"...ve sonuna ilave eder   "DOĞRU DUVAR YIKILMAZ! "

Kalın sağlıcakla...

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

Bu yazı 980 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar