AYI OYNATICILARI (3)
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

AYI OYNATICILARI (3)

27 Şubat 2021 - 00:08

Salladı ya! Artık ilkokul öğrencisi değildim. Belki karşı koyardım. Ama düşündüm, baştakiler karşı koymadıktan sonra sana ne oluyor be kızım! Demiştim kendi kendime.

Yaz tatili bitmiş, okullar açılmıştı. Annemle Kilis' e dönmüştük yeniden. Aradan birkaç ay geçmiş Ramazan Bayramı gelmişti. Komşu kızlarla bayram yerine gitmiştik. Bayram yerindeki salıncaklarda sallanan, atlıkarıncalarda çığlıklar atarak dönen kızlı erkekli çocukların sesleri, pamuk ve elma şekeri satan satıcıların ve dürümcülerin seslerini bastıran bir tef sesi geliyordu. Bayram yerinin tam ortasında halka şeklinde çocuklar ve ergenler toplanmış kimi el çırpıyor, kimi kahkahalar atıyorlardı.

-Ay yaşasınnn... Ayı oynatıyorlar, gurbetler gelmiş, hadi kolun, koşun... " diyordu Nuray. Emel: Hadi, hadi koş ayıcılar gelmiş! Diye kolumu dürtüyor, arkasından koşmamı söylüyordu. Kalabalığa karışarak o insan halkasına biz de katılmıştık.

-Aaaa.. İstanbul da gördüğüm ayı bu!  Ama ayı oynatıcısı o adam değil.

-Kızım tabii ki aynı adam olmaz. Niye bir tek İstanbul' da mı ayı oynatılıyor? Her yerde oynatılır.

-Ama ben burada ilk defa görüyorum.

-Niye Cumhuriyet meydanında, Kurdağa Kasteli' nin önünde de görmüştüm. Bugün de bak bayram yerine gelmişler. Yine aynı manzara, yine aynı gösteriler. Hamamda bayılma, yıkanma, sırt üstü yatma...Zavallı ayıcık adamın elinde bir kuklaydı sanki.  Ayılara yapılan bu zulümden dolayı utanıyordum. Küçükken bir eğlence timsali olan o ayı oynatma olayından şimdi utanç duyuyorum. Bizler değil de ülkemize gelen yabancı turistler bu olayı görmüş ve şahit olmuş, durumdan rahatsız olarak Orman ve Tarım Bakanlığına şikâyette bulunmuşlar. Ayı oynatma olayını barbarlık olarak görmüşler. (Haklı olarak!) 

1980 yılı sonunda Türkiye'de ayı oynatıcılığı zabıtaların kontrolü dahilinde tamamıyla son buldu. İşkence ile gösteri yaptırılan yapmadıkları takdirde silahla öldürüldüğünü duyan Alman Hayvanları koruma Derneği Başkanı ve WSPA, Türkiye hayvanları koruma Dernekleri birleşerek duruma el koyunca ayılar toplatılarak Bursa ' nın Karacabey ilçesinde 40 dönümlük arazide ki barınaklarında özgürce yaşıyorlar. Durum BBC' de açıklandı.

Bulgaristan' da 1998 yılında veteriner Amir Khalil adında bir veteriner bütün ayıları toplatarak barınaklara aldırdı. Ülkede ayı oynatımı sona erdi.

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

Bu yazı 1651 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar