BİNALAR VE YOLLAR, KARIN DOYURMAZ
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

BİNALAR VE YOLLAR, KARIN DOYURMAZ

02 Mart 2021 - 13:40

Konya ovasından az fazla kadar toprağı olan Hollanda, tarım ve hayvancılık ihracatında A.B.D'nin ardından dünya ikincisidir.

Hollanda İstatistik Kurumu ve Wagening Üniversitesi Ekonomik Araştırma Merkezi'nin verilerine göre, Hollanda geçen yıl 94,5 milyar euroluk tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdi.

Türkiye'nin ortalama 23 katı küçük olan ve yaklaşık 34 bin kilometrekarelik karasal yüzölçümüne sahip Hollanda'nın topraklarının büyük bir bölümünde, seralarda gelişmiş teknoloji kullanılarak tarım yapılıyor.

Hollanda ihracatta rekor kırarken, bizde olmayan dövizlerimizle buğday, arpa, pirinç, mısırdan tut, ayçiçeği, kavun, karpuz daha, daha samanı bile ithal ediyoruz.

Dünya kazan, biz kepçe, buğdayı; Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna'dan,

Peynir, tereyağı: Fransa, Hollanda, Venezüella. Ayçiçeği: Rusya, Ukrayna, Moldova, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Japonya, Çin, Suriye, Kırgızistan, Arjantin, Özbekistan'dan,

Nohut: Kanada, Meksika, Hindistan, ABD, Arjantin'den,

Fasulye ve barbunya: ABD, Kanada, Peru, Etiyopya, Mısır, Bangladeş, Çin, Arjantin, İran, Irak, İspanya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Peru, Tayland, Ukrayna'dan,

Yeşil Mercimek: Kanada. Suriye, ABD ve Avusturya'dan,

Mısır: ABD, Arjantin ve Brezilya'dan,  

Saman: Bulgaristan, Ukrayna'dan tedarik ediyoruz

Kendi kendimize yeten dünyada 7 ülkeden biriyiz derken, ülkemizde rahatlıkla yetiştirebildiğimiz tarım ürünlere 2020'de 17,8 milyar dolar, 18 yılda 104,6 milyar dolar ödedik. 

Buğdayın ana vatanı olmamıza rağmen, Türkiye buğday ithalatında rekor üstüne rekor kırıyor.

Dünyada, en çok buğday ithalatı 13 milyon ton ile Mısır tarafından yapılırken, ikinci sırada Endonezya, üçüncü sırada ise 10 milyon ton ithalat ile Türkiye yer alıyor.

Türkiye'nin buğday ithalatı 2010 yılına göre buğday yüzde 276 artış gösterdi. Aslında bu istatistik bile son yıllarda tarıma ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin açıklamasına göre Türkiye'nin buğday üretim potansiyeli 50 milyon ton… Fakat üretimimiz buğday 20 milyon ton, yıllık 10 milyon ton da ihracat yapmak için ithal ediyoruz.

Tarım politikalarındaki yanlışlıklar; çiftçinin sahipsiz kalmasına, tarlasını, köyünü terk etmesine neden olmaktadır. 

2002 yılında 41 milyon 196 bin hektar olan tarım arazilerimiz, 2019'da 3 milyon 484 bin hektar (35 milyon dönüm) azalarak 37 milyon 712 bin hektara düşmüştür.  

Devlet tarafından yapılan desteklemelerin yetersiz olmasının yanında, üretenin ve üretimin desteklenmesi gerekirken, dekar başına verilen destek üretimi düşürdüğü gibi tarım arazilerinin de boş kalmasına sebep oluyor.

Pandemi ve küresel ısınma ile beraber artık ürün fiyatlarının dünya piyasalarında yükseldiği gibi bir zaman sonra ürün tedariği de zorlaşacaktır

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün Dünya'da Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu raporunda, 2019 yılında 690 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği, 2020 yılında ise buna 130 milyondan fazla insanın daha ekleneceği belirtildi.

İktidar tarıma stratejik bir gözle bakmalı ve tedbir almalıdır. Zira ne yollar ve köprüler ne de yükselen binalar karın doyuracaktır. 

                                                                                                                                           ALAİDDİN ÖZKAR     02,03,2021

Bu yazı 1092 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar