BİR ŞEYE SAHİP OLMAK DEĞİL, LAYIK OLMAK ÖNEMLİDİR.
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

BİR ŞEYE SAHİP OLMAK DEĞİL, LAYIK OLMAK ÖNEMLİDİR.

14 Şubat 2021 - 20:38

Eğitim insanın gelişiminde mutlak önemlidir, Fakat insanların yalnızca eğitimle bir noktaya gelmesi de asla mümkün değildir.

Yapılan eğitimle birlikte insanın aynı zamanda nefsanî arzularından temizlenmiş ve karakter sahibi olması lazımdır.

Padişah, baş vezire sormuş:

– ‘Eğitim mi önemlidir, yoksa karakter mi?’

Vezir hemen cevap vermiş:

– ‘Karakter önemlidir sultanım!’

Padişah, memleketin her yanına tellallar göndermiş:

– ‘Duyduk duymadık demeyin… En iyi hayvan eğiticisine 100 kese altın ödül verilecek!’

Yapılan elemelerden sonra bir kişi, ‘ülkenin en iyi hayvan eğiticisi’ olarak padişah’ın huzuruna çıkmış. Padişah sormuş:

– ‘Bir kedi’ye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretirsin?’

– ‘Altı ayda öğretirim padişahım!’

Aradan altı ay geçmiş. Eğitici huzura alınmış. Padişah sormuş:

– ‘Öğrettin mi?’

– ‘Öğrettim padişahım!’

Saray erkânı toplanmış. Hünerli kedi elinde tepsiyle servis yapmaya başlamış. Tam baş vezirin önüne geldiği zaman padişah sormuş:

– ‘Ey vezir! Söyle bakalım, eğitim mi önemlidir, karakter mi?’

Vezir, padişahın sorusuna cevap vermeden önce, kaftanının altında hazır tuttuğu bir fare’yi yere bırakmış. Kedi, fareyi görünce tepsiyi attığı gibi farenin peşinden koşmaya başlamış. Altı aylık eğitim de boşa gitmiş. Vezir, padişahın

Sorusuna cevap vermiş: – “Karakter” önemlidir padişahım.

Son zamanlarda, emanet ehlinden çıktı! ,Önünde bir fare gördüğünde, her şeyi unutan bu kedi gibi, eline bir fırsat geçtiğinde çıkarının peşinde koşan, yöneticiler çoğaldı.

Özellikle siyasilerin yaptıkları atamalar, partisinin görüşlerini benimseyen, oturduğu makamlarda partisinin çıkarlarını gözeten, liyakat tan uzak eş, dost, hemşeri ve akrabalardan olmuştur

Tabii layık olmadan bir makama getirilenler, halka hizmetten çok kendilerini o makama getirenlere ve çıkarlarına hizmet etmişlerdir.

Hak etmeden elde edilen, makamlar, rütbeler ve mevkiler, işin ehlinden çıkarak liyakat sız yöneticilerin eline geçmesine sebep olduğu gibi, toplumda adalete olan güveninde zedelenmektedir.

Adalet olmayan bir ülkede huzur ve güven ortamını oluşması çok zordur.

Cenabı Allah Kuran'ı kerimde ''Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.''( Nisa. 58)

Hz. Peygamberde bir hadisinde “ Emanetler zayi oldu mu artık kıyameti bekleyin.” Sahabeler; “Emanet nasıl zayi olur” diye sorduklarında Resulullah sallellahü aleyhi ve sellem şu karşılığı vermiştir: “İş (yönetim, sorumluluk, idare, siyaset, önderlik makamı, liderlik) ehil olmayan/liyakatsiz kimselere verildiğinde emanet zayi olmuştur ve kıyameti bekleyiniz.”(buhari)

ALAİDDİN ÖZKAR 14.02.2021

 

Bu yazı 974 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar