HER KİŞİ YAPTIĞININ KARŞILIĞINI GÖRECEKTİR
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

HER KİŞİ YAPTIĞININ KARŞILIĞINI GÖRECEKTİR

20 Nisan 2020 - 17:35 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 20:39

14 Nisan saat:10.00’da gelen bir telefonla şok oldum. Çünkü arayan arkadaşım televizyonda alt yazılarda Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş hocanın vefat ettiği yazısının geçtiğini söylüyordu. İnanamadım, hemen televizyon  olduğu odaya geçtim ve o arada  eşim aynı şey için arayan bir arkadaşına yalan haber olduğunu anlatıyordu.

Televizyonu  açtım. Şimdiye kadar hiç Haydar Hocadan bahsetmeyen  televizyonlar koro şeklinde alt yazıyı geçiyorlardı; “Prof Dr. Haydar hoca vefat etti” diye.

Ben hala inanamıyordum, BTP Genel Bşk. Yrd  Basın Sözcüsü Av. Lütfullah Önder’i aradım: “Maalesef doğru ağabey” dedi. Ben adeta orada yıkıldım. 35 yılık can dostumu, bir bakıma babam vefat ettikten sonra baba yerine koyduğum  hocamı kaybetmiştim . Dondum kaldım, evimiz bir anda cenaze evine dönmüştü, eşim ve kızım  feryat edercesine ağlıyordu, o sırada önce KESOB Başkanı Şevket Memiler daha sonrada TV79 ve serhat Kilis Gazetesi sahibi Abdullah Alpdağ haber gerçek mi başkanım diye aradıklarında odadan  duydukları  ağıt sesleri zaten her şeyi  anlatıyordu. Yalnızca başın  sağ olsun diyebildiler. 

Cenaze ertesi gün ikindi vakti  Trabzon'da kılınacaktı. Kilis'i  bu kadar seven son seyahatini de Kilis’e yapan  Prof. Dr. Haydar Baş'ın cenazesine hiç değilse Kilis'ten  BTP İl Başkanı, Merkez İlçe başkanı ve İcmal Gençlik Başkanı temsilen katılmalıydı.  Fakat olmadı, yapmak istedikleri her şeye bir çare bulan, çözüm üreten sayın yetkililerimiz  telefon, telefon üstüne aramamıza  rağmen, bizim cenazeye katılmamıza bir çare bulamadılar.  Bu durumu esefle kınıyorum.

Cenaze günü Trabzon'da  daha vahim olaylar  cereyan ediyor. Haydar Hocanın naaş'ını kimseden habersizce  belediye ekibi cenaze arabasında  gizlice Trabzon mezarlığına defnetmeye çalışıyorlar. Bu olayı Trabzon İl Başkanımız Nihat Hekimoğlu şu şekilde anlatıyor:

"Muhterem Genel Başkanımızın naaş'ını taşıyan Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze arabası, polis ekip arabası önde mezarlığa doğru yol alıyordu. Mezarlık önünde de yaklaşık 40 emniyet mensubu tedbir almıştı. Aile mensupları yoğun çaba sonucu polis kordonunu aşarak, Genel Başkanımızın naaş'ını defnedecek ekibin elinden almayı başardı. Eğer haberimiz olmasaydı, Genel Başkanımızı defnedeceklerdi."

Yangından mal kaçırır gibi bu acele ne idi. Prof. Dr. Haydar Baş, kuşkusuz Trabzon'un bugüne kadar yetiştirdiği en mümtaz şahsiyetti. Sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli ile Türkiye'nin bayrağını Çin'den Almanya'ya, Rusya'dan Güney Afrika'ya dünyanın dört bir köşesine taşıdı. Ehl-i Beyt Külliyatı ile çığır açtı. Kurduğu şirketlerle de Trabzon'da binlerce insana 'iş ve aş kapısı' açtı. Sadece siyasetçi değildi, mütefekkirdi, 52 eser kaleme alan bir İslam âlimiydi. Başta Trabzon olmak üzere Türkiye'nin değişik yörelerinde farklı okullarda binlerce öğrenci yetiştiren öğretmendi. Hakk Dostu idi, Gönül İnsanı idi. Trabzon'un en yardımsever insanıydı. Dahası Trabzon'da yegâne gündem olan Trabzonspor'un Onur Üyesi idi. Her şeyden önce Trabzonluydu!

Namazın kılınacağı  yer üç futbol sahası büyüklüğünde,  ancak yaklaşık 200 kişinin namaz kılması için işaretli bir yer oluşturulmuştu. Cenaze namazı alanı daraltılmıştı.

Dışarıda ise yüzlerce insan vardı. Alanın genişletilmesini  ve gelen arkadaşların  son vazifelerini yapması gerekliliğini  yetkililere aktardık ancak sonuç alamadık."

Sağlık Bakanlığının pandemiyle ilgili genelgesinde 'cenaze işlemlerinin kültürümüze göre yapılacağı' vurgulanıyor. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, süreci Sağlık Bakanlığı yönetiyor ancak defin işlemini belediyeler yapıyor" dedi.  Söz konusu genelgede şunlar kaydediliyor: "Bakanlığımız Bilim Kurulu konuyu tartışmış, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cenazelerine, diğer enfeksiyon hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmiş kişilerin cenazelerinden farklı bir uygulamaya gerek olmadığı görüşüne varmıştır. Cenazeleri cenaze torbasına koymaya gerek yoktur; cenazeler, defin yerine standart tabutla taşınabilir, defin yerine kireç serpilmesi gibi bir tedbire gerek olmadan normal mezarlık alanına defnedilebilir."

Mesela,   İstanbul Büyükşehir Belediyesi nasıl bir uygulama yapıyor. İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, bu konuda şunları söyledi: "Normal vefat etmiş vatandaşlarımıza nasıl davranıyorsak, koronavirüs nedeniyle vefat edenlere de aynı şekilde davranıyoruz. Doktor raporu çıktıktan sonra, nüfus kaydından düşümü yapıldığı anda, ortak kullandığımız sistemden hemen haberimiz oluyor ve hızlı bir şekilde, ekiplerimiz tam teçhizatlı bir halde evden ya da hastaneden cenazeyi alıp, gasil hane, kefenleme işlemlerini gerçekleştiriyor. Sosyal mesafeye dikkat ederek, cemaat ile namazı kıldırıp defin işlemlerini yapıyoruz. Kişinin kendi aile kabristanları varsa, oraya defnediyoruz.

Ne diyelim hocam bu milletin rahatı ve huzuru için  ömründe rahat yüzü görmedin, onlar ise sizin naaş'ınıza  bile saygı göstermediler.   ''Herkes yaptığının karşılığını dünya ve ahrette görecektir'' vesselam

ALAİDDİN ÖZKAR 20.04.2020

Bu yazı 9067 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa Çobanoğlu
    1 yıl önce
    Allah razı olsun nede güzel anlatmış hocam Bunu yapanlar er geç bedelini ödeyeceklerdir...

Son Yazılar