Kilis'te Nefse Hamamı 2. Bölüm
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

Kilis'te Nefse Hamamı 2. Bölüm

26 Ocak 2021 - 05:52

- Çok konuşma acık! Hamamın sekisini güzelce yıkar soframızı açar yemeğimizi yerik!

Aman annee... ne istiyorsan onu yap! Ben çok yorgunum, odamdayım.

Uyandığımda akşam olmuştu. Mutfağa su içmeye girdiğimde tezgahın üzerindeki tepsi ve tencereleri görünce şaşırdım kaldım. Mutfak yemekhaneye dönmüştü. Mis gibi dolma kokuyordu. Tencerenin kapağını kaldırınca ne göreyim! Patlıcan, kabak, biber dolması, üstüne de sıra sıra dizilmiş yaprak sarması. Fırının içine baktım;  ıspanaklı börek!  Ablam gelmiş, anneme yardım etmiş meyer! Bir an utandım onlara yardım  edemedim diye. Ablam mutfağa geldi, sarıldık.

-Abla sen ne diyorsun bu saçmalığa ?

-Kızım olmaz! Bu lohusa hamamı.

Orada bu yemekleri şapur şupur suların içinde nasıl yiyeceğiz ?

-Kızım adetimiz işte !

-Saat kaçtaymış ?

- Öğlen 12‘ de .

- Benim arkadaşlarımla programın var, ne olacak şimdi? Gitmesem kuzenden ayıp olur.

 -Tamam ablacım, sen biraz erken kalkarsın, oradan da arkadaşlarına gidersin.

  Nihayet  hamamdayız...

O tarihi binanın önüne geldiğimizde, siyah ve sarı renkli dikdörtgen taşlardan  yapılmış cümle kapısına ilk defa böyle dikkatli bakıyordum. Kapının üst tarafında  yelpaze  şeklindeki kemerin alt tarafında kabartma eski yazı yazılıydı, altında sarı metal elips şeklinde bir pano vardı. Panonun üzerinde Paşa Hamamı ve 16. yy yazılıydı. Kapının sağ tarafında demir çubuklu kafesi olan üç tane pencere vardı.

Hamamın içine, zemine doğru inen beş basamaklı merdivenlerden aşağıya indik. Girişte kasada oturan Süreyya Teyze arkadaşım Fatma’nın annesiydi. Hoşgeldin etti bize. Burası hamamın büyük havuşuydu. Ortada büyük ve fıskiyeleli bir süs havuzu vardı. Misafirler gelmeye başlamıştı. Lohusa ve çok yakınlarına da özel odalar   ayarlanmıştı misafirlere de tabii. Odalara çanta ve eşyalarını yerleştirdiler. Biz de bize ayrılan odaya yerleştik. On dakikada avlu ( havuş ) insan kaynadı. Herkes ellerindeki  çantalarını yerleştirdi. İç avludaki kurnalara oturdu. Yaklaşık on beş dakika sonra hamamı çınlatan zılgıt seslerinden Lohusa Hanımın geldiğini anladık.  

(Devam edecek...)

AYSEL MASMANACI BEŞE

EĞİMCİ-YAZAR-ŞAİR

Bu yazı 712 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar