KUMAR (3. Bölüm)
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

KUMAR (3. Bölüm)

16 Ocak 2021 - 01:41

Emine ‘ ye bunları söylerken ilk mezun olduğumda  Girdiğim üniversite sınav sonucunun eve geldiğinde ;    ÖYSM  ‘ de  Ankara Cebeci  Hukuk Fakültesi’ ni kazandınız. “  Kağıdı geldiğinde çocuklar gibi zıplayarak annemin boynuna sarıldığım günü hatırladım . Sonra babamın çatık kaşlarını !

“ - Kızım Öğretmen çıktın işte  !  Daha ne istiyorsun ? Ne Ankara ‘ sı , ne Hukuğu  ?  Al maaşını çıtır çıtır harca , keyfine bak ! Ben seni   Ankaralara  falan gönderemem  ! Bunu aklından çıkart  ! “  ... Bir rüyadan uyanırcasına birden kendimi toparladım.  Müslüm’ü yanıma alarak Muhtarlığa doğru yola düştük . Muhtar odasında masasının başında bir takım evrakları okuyordu. Cam kapıyı tıkırdatarak Müslüm ‘ le içeriye girdik. Muhtar  bizi görünce , burnunun üstüne düşmüş gözlüklerini düzelterek ayağa kalktı, elini uzattı, tokalaşırken :

“- Hoşgeldiniz hocanım  ! Şeref verdiniz !

- Teşekkür ederim  Mehmet Bey ! Sizinle bir konu üzerinde konuşmak İçin geldim.

- Tabi hocahanım . Sizi dinliyorum .

Olanı biteni Muhtar’ a anlattım.

Konudan haberi olduğunu  ,  fakat Kemal ‘ in  ters bir insan olduğunun , konuşunca belki nahoş şeyler olabileceğini düşünerek , konuşmaktan vazgeçtiğini söyledi.

- Ben O ‘ nun la konuşacağım dedim.

-  Aman hocam , sonra sizi üzecek bir şey söyler, moraliniz bozulur !

- Hiç birşey söyleyemez !

Hadi Müslüm ! Şimdi kahveye git ! Kemal Amca ‘ nı  buraya çağır.

Elimdeki çay bardağımdan birkaç yudum almadan  Kemal içeri girdi.

Selamlaştık. Yüzünde  sinirlenmiş , tedirgin olmuş bir yüz ifadesi vardı. Muhtarın ikram ettiği  çayı zorla yudumluyordu sanki. Hemen konuya girdim.

- Kemal kardeşim sizi kızınız Emine hakkında konuşmak İçin rahatsız ettim. Emin’e benim çok sevdiğim akıllı , Çalışkan bir öğrencimdir. 

- Sağolun hocam. Allah razı olsun !  Biz sizden çok memnunuz. Çocuklarımızla yakından ilgileniyorsunuz.

- Evet ! İşte ben de bunun İçin buradayım. Emine kaç gündür okula gelmedi. Annesi de uğramadı. Ben de merak ettim , okul paydosundan sonra size geldim. Geldim ama maalesef  görüp şahit olduklarım hiç hoşuma gitmedi .. o çocukların annesiz soğuk evde aç  susuz perişan hallerine  çok üzüldüm. Anneleri nerede ?

- Cehennem oldu babasının evine gitti !

- Gitmedi Kemal Bey, zorla götürüldü neden acaba ?

- Ben nereden bileyim neden gitti !   Bu arada başını önüne eğdi. Cebinden çıkarttığı bir paket sigaradan bir tane yaktı. Efkarlı, efkarlı içine çekerek tavana doğru üflemeye başladı.

-  Bakın Kemal Bey ! Yaşça benden büyüksünüz size akıl vermek haddim değil ! Pırıl pırıl bir eşiniz , Nur topu gibi üç çocuğunuz var. Bırakın şu kumar illetini, gidin hanımızı getirin...

- Hocaaaaaa ! Hocaysan  hocalığını bil !

- Karışma kimseye! Aslan kimi dersini ver ve kimsenin hayatına müdahale etme!

- Öyle mi ? Sizin hayat dediğiniz şey çocukların perişanlığı mı ? Yoksa yıkılmak üzere olan bir yuva mı ?

Annesiz kalmış üç küçük çocuk! Sizin yaptığınız hataların faturasını bu çocuklar mı ödeyecek !

- Ben düzelteceğim herşeyi  ! Kimse karışmasın ! Kaybettiklerimin hepsini teker teker geri alacağım.

- Tekrar kumar oynayarak, çocukları annesiz  , aç ve perişan bırakarak öyle   mi ? Peki sorarım yeniden kazanmak İçin ortaya koyacak Ne  kaldı   ? Herşeyinizi kaybetmişsiniz kumar tutkunuz yüzünden ! Böyle babalık olur mu ?

- Elini masaya hızla indirerek , masada Ne varsa yere savurdu.  Masadaki çay bardağını eline aldı sıkmaya başladı. (Devam edecek)

AYSEL MASMANACI  BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve Yazar


Bu yazı 740 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar