AL GÜL’ÜM VER GÜL’ÜM
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

AL GÜL’ÜM VER GÜL’ÜM

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Amerikalı bir üst düzey yetkilinin ifadesiyle “Türkiye kendi kendine bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir” diyor.

 

Avrupa, Asya, Ortadoğu' nun kesiştiği, yeraltı, yerüstü kaynaklarıyla, üç tarafı denizlerle kaplı, bereketli verimli ovaları, tatlı su kaynaklarıyla, Türkiye stratejik olarak önemli bir ülkedir.

 

Egemenlik her ne kadar milletin dense de, bu ülkede milletin değil ülkeyi siyasal, sosyal, ekonomik yönden kendine bağlayan güçlerin dediği olmuştur.

 

Bu ülkede siyasi yönden, ekonomik yönden bir noktaya mı geleceksin, önce onlara al gülüm diyeceksin, imtihanlarından geçeceksin, ondan sonra onlardan ver gülüm (makam, mevki, rütbe) diyeceksin.

                                                                                                             

Sizleri birkaç yıl öncesine bir al gülüm ve gülüm olayına götüreceğim.

 

Tarih, 24 Mayıs 2003 yer Balgat’ta bulunan Dışişleri Bakanlığı. AKP’nin müstakbel köşk adayı Abdullah Gül, Vatan Gazetesi’nden Sedat Sertoğlu’na röportaj veriyor.


Abdullah Gül bu röportajda bir ay önce dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’la yaptığı görüşmeyi Sertoğlu’na anlatıyor ve şunları söylüyor;


“Ben bu gezileri yapmadan önce, şimdi senin oturduğun koltukta ABD Dışişleri Bakanı Powell oturuyordu. Onunla 2 sayfalık 9 maddelik bir plan üzerinde anlaştık. Ama ben her yaptığımı kalkıp açıklayamam ki. Powell Suriye´ye giderken de benimle konuştu. Gizli olan bir sürü gelişme var.”


Buradan Türk milletine açıklamakta sakınca görülen bir anlaşma üzerinde Sayın Gül’le ABD dışişleri bakanı Powell’ın mutabakat sağladıklarını öğreniyoruz.


Bu gizli anlaşmanın içeriğine dair ilk ipuçlarını da yine Sayın Abdullah Gül’den öğreniyoruz.
Abdullah Gül, 17 Temmuz 2003 günü Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat´la görüşürken Powell’la yaptığı gizli mutabakatın ayrıntılarını şu sözlerle aktardı;


“Tezkerenin reddinden sonra Powell’ın Türkiye´ye yaptığı ziyarette, bölgede yapılması gerekenleri beraber kararlaştırdık.”


 Neydi bu gizli anlaşmanın hükümleri?

1– Türk ordusu bundan böyle hangi gerekçeyle olursa olsun, sınır ötesi harekâtta bulunmayacak.


 2– PKK’ya karşı Türkiye’nin egemenlik alanı içinde yapılacak askeri harekâtlar için, ABD askeri makamlarına bilgi verilecek.
 
3– Türkiye, ABD’nin İran’a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askeri harekâtlara, üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askeri birlik verecek.
 
4– Türk ordusunun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD’nin uygun gördüğü sayı ve kabiliyete indirilecek. Özellikle tank ve ağır silahların miktarı düşürülecek, savaş uçağı sayısı sınırlandırılacak.
 
5– Irak’ın kuzeyinde kurulan Kürt oluşumu Türkiye tarafından resmen tanınacak.


 6– Af Yasası, PKK yöneticilerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.
 
7– Türkiye dört yıl içinde uygulanacak bir planla, üniter yapısını devrederek federasyona geçecek. Bu anlamda “kamu reformu yasası” çıkarılacak.
 
8– Yunanistan’la sorunlar çözülecek. Kıbrıs’ta Annan Planı kabul edilecek. Ege’de Yunan taleplerine esnek bir tutum takınılacak.


 9– Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek. Sınır ticaretinde Ermeniler lehine düzenlemeler yapılacak”.

 

Gelinen bu noktada bu maddelerin bir kısmının yerine getirildiğini, diğer kısmının yapılabilmesi için ise milletin buna hazırlanması, Cumhurbaşkanının veto olayının ortadan kalkması gerekiyor.

 

Onun için iktidarları döneminde, yabancılara toprak satışı, Türkiye’deki kitlerin yabancılara özelleştirilmesi, yeraltı madenlerinin yabancılara peşkeş çekilmesi, petrol yasası, misyonerlere ve kilise evlerine müsaade ederekten al gülüm diyenler, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve tekrar iktidar koltuğu için ver gülüm diyorlar.

 

Ama yüce Türk Milleti bu oyunu görmeye başladı. Bu da böyle biline.

                                                                                     27.04.2007

                                                                                   ALAİDDİN ÖZKAR

Bu yazı 1119 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar