DİN ELDEN GİTMİYORMUŞ
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

DİN ELDEN GİTMİYORMUŞ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Samanyolu ana haber bülteninde günlerdir bir telaş yaşanıyor. Neymiş, Türkiye’de misyonerlik faaliyeti yokmuş. Neymiş, din elden gitmiyormuş. Neymiş,  80 yılda yalnızca 2380 kişi Hıristiyan olmuş. Zaten bu Hıristiyan olanlarda atalarının dinine dönüyormuş.

Türkiye’de misyonerlerin arka arkaya çıkan AB’ye uyum yasalarından cesaretle artık gizliliği bırakıp, İncilleri meydanlarda dağıttığı, adı Mehmet, Ahmet olan Hıristiyan papazların televizyonlarda boy gösterdiği, büyük şehirlerde (Ankara) evlere sığmayan Hıristiyan misyonerlerin kilise yapmak için belediyeden resmi arsa talep ettiği, üniversitelerin etrafında mantar gibi kilise evlerinin türediği bir zamanda, Türkiye’de misyonerlik yoktur demek büyük bir saf dillik olur.

Samanyolu  Televizyonu misyonerlik çalışmasının olmadığını ispat için , şu ana kadar resmi kayıtlarda 2380 kişinin Hıristiyan olduğunu, bununda çok büyük bir tehlike arz etmediğini söylüyor. Ogün, televizyonlarda izlediğimiz Hıristiyanlığa dönen Türklerin,  aile ve toplum baskısından dolayı Hıristiyan olduklarını gizlediklerini, ortam müsait olmadan da nüfus dairesinde din hanesini değiştirmeyeceklerini söylüyorlar.

Yine Samanyolu Televizyonunun anlattığına göre, güya bu Hıristiyanlığa dönenlerin  zaten ataları yani büyük büyük dedeleri, nineleri Hıristiyan olduğu için onlarda tekrar eski dinlerine yani atalarının dinine dönüyorlarmış.

Bu sözler bana yıllardır Türkiye’de misyonerlik faaliyetlerine dikkat çeken tehlikenin boyutlarını anlatıp milleti uyaran Prof. Dr. Haydar Baş Beyin bir tespitini hatırlattı.

“Misyonerlik, bir dini meseleden çok bir milli meseledir. Misyonerler insanımızı önce Hıristiyan yapacaklar sonrada sen aslında Türk değilsin, Türkler bu bölgeyi aldığında senin atanı önce Müslüman yapıp sonra Türkleştirdiler yani asimile ettiler. Aslında sen Rumsun, Ermenisin, Suryanisin vs. deyip, önce Hıristiyan yapacaklar sonra da Türkiye’de yeni etnik guruplar oluşturarak, bu topraklarımızı elimizden alacaklar”

Bugün gelinen nokta bu tespitin haklılığını ortaya koyuyor.  Durum ortada iken Samanyolu Televizyonunun Türkiye’deki misyonerlik faaliyetlerinin  ciddi bir şekilde araştırılıp  gereken önlemlerin alınmasını istemesi gerekirken, neden misyonerlere sahiplenip onların muhipliğine soyunduğunu anlamıyoruz ve aklımıza ister istemez şu sorular geliyor.

Samanyolu Televizyonunun Manevi ve ruhani lideri 1998 yılında  Vatikan’da  Papa’ya götürdüğü mektubun bir bölümünde, “Papalık misyonunun bir parçası olmak üzere huzurunuza geldim” diyor. Acaba  Papalık misyonunun bir parçası olunduğu için mi misyonerlere karşı çıkılamıyor?

Yine aynı mektupta , aynı ruhani lider, “Bana vereceğiniz görevleri en acizane  bir şekilde  yerine getireceğim” diyor. Acaba ruhani lidere, bu milletin bütünlüğüne kasteden,  milli birlik ve beraberliğinizi bozan misyonerleri koruma ve kollama görevi mi verildi?

Yine aynı mektupta, “Asırlardır İslam yanlış anlaşılmıştır. Bunda da en çok suçlu  biz Müslümanlardır” diyor. Yoksa kendini suçlayan Müslümanların yeni bir arayışa girmesini mi istiyor?

Papa VI Paul tarafından ortaya konulan, II. Vatikan Konsili’nde  kabul edilen ve 3. yılda   Asya’nın Hıristiyanlaştırma projesi olarak ilan edilen , Dinler Arası  Diyalog (Çağdaş Hıristiyanlaştırma ve Misyonerlik) çalışmasının Türkiye bölümünü de bu camiaya tevdi edenler, misyonerlik çalışmasına  destek mi verdiriyorlar?

Tüm bunlar aklımıza takılar sorulardır. Türkiye’nin her yönden kuşatıldığı, ulusal bütünlüğümüzün tehlikeye girdiği şu ortamda, atacağımız adımlara çok dikkat etmeliyiz. Sonra tarih önünde hesabı zor veririz.

 

19-03-2005 

Bu yazı 317 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar