KİLİS’İN YOLLARI!
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

KİLİS’İN YOLLARI!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Memleketlerin gelişip gelişmediklerini gösteren bazı kriterler vardır: Bunlar Kentin imar yapısı, Alt yapı hizmetleri, Kentin tarihi ve kültürel dokusu, Sanayi alanında gelişmesi şeklinde özetlenir.

Kilis’in imar yapısına baktığımızda karşımıza 3 dönem belediye başkanlığı yapmış Ekrem Çetin’nin icraatları çıkmaktadır.

1970 yıllarında kentin kültürel dokusu, tarihi zenginliği yok edilmek pahasına evler yıkılmış, yollar açılmış; fakat partizanlık ve adam kayırma etkenleri ile birlikte eğri-büğrü yollar ortaya çıkmış, hem ulaşım olarak hem de görünüm olarak ortaya kötü bir manzara çıkmış ve bir daha da düzeltilememiştir.

Bugün Kilis’te Cumhuriyet Caddesi’ne alternatif bir cadde açılamamıştır. Bu durum, cadde üzerindeki dükkanların kiralarının, astronomik rakamlara çıkmasına sebep olmuştur. Halbuki, o zaman Mevlevihane’den başlanıp, Kemaliye Okulu yanından Hacı Cümbüş Camiine kadar düz ve geniş bir cadde açılabilirdi. Böylece hem ulaşım kolaylaşır, hem de yeni iş yerleri ile kentin ekonomisine katkı sağlanırdı.

Zamanında, Akcurun Caddesinden Otogara doğru düz bir cadde açılması hedeflenirken; ortaya bazı yerlerde daralan bazı yerlerde ise eğrilen, kimi yerlerde de 90 derece virajları olan bir yol ortaya çıkmıştır. Viraj derken nereyi kastettiğimi her halde anladınız! Garajdan gelip Ziraat Okulu’nun önünden, Odun Pazarı yokuşunun tam tepesine çıktığınızda karşınıza evler çıkıyor. Tabi önce sağ, sonra sola viraj alacaksın, tabi virajda karşına büyük bir araba çıkarsa duracaksın, işte asıl hüner ondan sonra başlıyor. Arabayı arkaya kaydırmadan kalk kalkabiliyorsan. Oysa bu viraj olmasa hem yol düzelecek hem de kahvenin arkasındaki Talha ve Zubeyr Hazretlerinin kabri meydana çıkacak, bu yerleri ziyaret etmek için memleketimize gelen turistler daha çabuk bulacaklardır. Maalesef bunlar partizanlık adına, yapılmamıştır. Hadi o günleri Sayın Ekrem Çetin’in tecrübesizliğine verelim, son dönemlerde Öğretmenevi’nin karşısında yapılan inşaat 2 metre içeri alınabilirdi. Yine Şoförler Odası’nın karşısında yapılan bu binada inşaat 2 metre içeri alınabilirdi. Maalesef ruhsatlar olduğu gibi verilmiş yollar genişletilmemiştir. Şimdi yerel seçimler geldi. Bu defa Kilis halkının ince eleyip sık dokuyarak, kendine layık olanı seçmesini temenni ediyorum, saygılarımla. Alaaddin ÖZKAR

Bu yazı 510 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar