Sen Onlardan Olmadıkça...
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

Sen Onlardan Olmadıkça...

09 Ocak 2018 - 17:34

Türkiye'de İktidar bir yandan fetö ile mücadele ederken, diğer yandan da   Fetullah Gülenin Türkiye'de bayraktarlığını  yaptığı dinler arası diyalog çalışmalarına tam gaz destek  veriyor.

 Bu çalışmalar çerçevesinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, aynı zamanda Avrupa Birliği Dönem Başkanı olan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile birlikte İstanbul'da Balat'taki Bulgar Kilisesi olarak da bilinen Demir Kilise'yi açtı.

Bulgar Kilisesi, Sveti Stefan Kilise'si olarak da biliniyor. Açılışın en üst düzey katılımla gerçekleşmesi ve Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı'na denk getirilmesi, Türkiye'nin AB sürecini canlandırma çabası olarak yorumlandı.Ne yazık ki iktidar hiç bir zaman gerçekleşmeyecek Avrupa birliği hevesi için  kiliseler imar etmeye ve açmaya devam ediyor .

Nitekim kilise açılışında konuşan Cumhur Başkanı ." Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Son dönemde, ülkemizde Edirne'deki Büyük Sinagog, Gökçeada'daki Aya Nikola Kilisesi, İskenderun'daki Süryani Katolik Kilisesi, Diyarbakır'daki Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Gaziantep'teki Nizip Fevkani Kilisesi, Cunda'daki Taksiyarhis Kilisesi, Edirnekapı'daki Aya Yorgi Kilisesi'nin bulunduğu 14 ibadethane onarımdan geçirilmiştir. Demir Kilise bu işin finalidir, son örneğidir

Kilise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 7 yılda restore edildi,ve   İBB, kilisenin restorasyonuna 16 milyon lira harcadı.

 Ne yazık ki İstanbullular dan kendilerine yol su park ve alt yapı olarak dönmesi için toplanan paralar kilise onarımına gitti

Halbuki balkanlarda çoğunluğun  Müslüman   olduğu  bölgelerde bile, dindaşlarımızın kendi ibadet yerlerini kendi paralarıyla bile yapmalarına müsaade edilmiyor. Türkiye ise dünyayı Müslümanlara zindan eden Yahudi ve Hıristiyanlara  bol keseden dağıtıyor

Kilise açılışında konuşan  Başbakan Binalı Yıldırım da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çıkarılan kanunla cemaat vakıflarının mallarının iade edilmesine karar verildiğini hatırlatarak, "Bu şekilde 167 cemaat vakfına ait tam bin 29 eser, varlık, cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırılmıştır. Bu bağlamda Şişli Kaptanlaşa Mahallesi'nde yaklaşık 60 dönümlük önemli bir taşınmaz Bulgar Vakfı'na teslim edilmiştir" dedi. 

 Lozan’da gayrimüslimler konusu ele alınırken 37. Madde    Atatürk’ün gayrimüslimlere bakışını kısaca anlatır.   Bu maddede     Türk vatandaşlarına ecnebi ülkelerde ne kadar hak tanınırsa, Türkiye Cumhuriyeti’nin gayrimüslim azınlıklara o kadar hak tanınacağı ifade edilir.

 Ne yazık ki iktidar Yahudi ve Hıristiyanlara ne kadar yaranmaya çalişsalarda kuranda Allahın ikazı çok açıktır

(Sen, onların dinine uymadıkça, Hıristiyanlarla Yahudiler senden asla razı olmazlar. De ki: Doğru yol, ancak Allah’ın [bildirdiği İslamiyet] yoludur. Sana gelen ilimden sonra eğer onların arzularına uyarsan, andolsun ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne de bir yardımcı vardır.) [Bekara 120]

Bu yazı 3623 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar