ELO GELİN ! (AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

ELO GELİN ! (AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU)

12 Eylül 2020 - 17:02

Kilis halkının kadını erkeği cesurdur. Vatanseverdir. En güzel örneği ;KURTULUŞ SAVAŞI ‘ MIZDIR. Sevr Antlaşması ‘ na göre  :   *. “Yurdumuz İtilaf Devletleri  tarafından  her an işgal  edilebilir.

 * Askerleri dağıtılarak silahları ellerinden alınabilir “ maddelerine  göre   ;Fransızlarla  savaşmak hiç te kolay değildi.  Gaziantep, Kilis, Hatay dolayları düşman işgali altındayken , halkımız çok  kötü durumdaydı. Fransızlar halkımızın ambarlarından erzaklarını almış, silahlarına el koymuş,  aç ve susuz halkımıza savaş açtığında halkımız, göğüslerindeki imanla birlikte , kadın , erkek ellerine ne geçirdilerse taş   Sopa, süngülerle savaşarak onları Güneydoğu ‘ dan sürmüşlerdir.

      Kadınlarımız, kara kış gününde , çocuklarına saracakları  battaniyelerine  mermi sararak cepheye karda, kışta mermi taşıdılar, aş , ekmek ilaç taşıdılar. Çünkü bu vatan bizimdi !

Çocuklarına ana, cephedeki kocalarına ilaç , düşmana karşı halkına kalkan olmuşlardı. Suriyeli kadınlar gibi savaştan kaçarak  başka ülkelere sığınmadılar. Her çocuk  başına para almak İçin ardarda çocuk doğurmadılar.   Çünkü onlar gururludurlar.   Çünkü onlar ülkelerinin namusunu ve haysiyetini, şerefini taşırlar. Yüce Atatürk ‘ ün kadınlarımıza sağladığı seçme ve seçilme hakkını en iyi bir şekilde değerlendirerek ; Kadın ve erkek ayırımında yapmaksızın hemen hemen her iş sahasında çalıştılar.  Hatta yönetim sisteminde en küçük yerleşim yeri olan köylerde bile çalışma yetkisine sahip oldular ve görev aldılar. Bayan Öğretmen, Doktor, hemşire, ebe ve de Muhtar  gibi....

     İşte  vatanını ve  Milletini seven ELO Gelin gibi..  ELO  Gelin Güneydoğu ‘ nun incisi olan Kilis ‘ in  Hasancalı   Köyü ‘ nün   ilk kadın Muhtarıdır. ( Benim iki yıl Öğretmen olarak çalıştığım  köy)

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar


Bu yazı 1310 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar