Rahmet ve af gecesi Beraat /MEHMET YAŞAR YİĞİT
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Rahmet ve af gecesi Beraat /MEHMET YAŞAR YİĞİT

27 Mart 2021 - 12:46

Zümer Süresi 53. Ayetinde Yüce Rabbimiz “De ki: ‘Ey kendi aleyhlerine günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah dilerse bütün günahları affeder. Çünkü o, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”  Buyurmaktadır.

Anlamını Kur'an-ı Kerim'in lef-hu mahfuzdan dünya semasına toplu halde indirilişinden alan Berat kelimesi beraat etmek, kurtuluş, bağışlanma, af ve mağfirete kavuşma gibi anlamlara gelir.

Yüce Rabbimizden bu gecede insanlığa iki önemli mesaj vardır.

Bunlardan biri Kuran'ın yüceliği, hidayet, feyiz ve bereketin ancak Kuran'la mümkün olduğu...

Diğeri de insanların ebedi kurtuluşu ve bağışlanması için bu gecenin çok önemli bir fırsat olduğudur.

Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rahmet ve mağfiret kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir.

Yüce Rabbimiz, Ey Âdemoğlu! Günahların gökyüzünü kaplayacak kadar çok olsa, sonra da benden affını dilesen, seni affederim, buyurmuştur.

İyi bilinmelidir ki hidayet ve kurtuluş ancak Kuran'la ve Hz. Muhammed'e tabi olmakla mümkündür. Bu gece bu iki büyük mesajın idrakine vararak tam bir muhasebe ile saadet selamet ile Yüce Allahın rahmet, bereket ve affından yararlanma zamanıdır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah’u Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur.”

Berat, mağfirettir. İlahî rahmetin tecelli ettiği gündür. Berat, nedamet ve umut zamanıdır. Berat gecesi ellerin duaya, gönüllerin semaya açıldığı gecedir. Berat Rabbimize yönelip mağfiret iklimine girmenin adıdır.

Bugün ve gecelerde Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.v) şöyle dua ederdi:

“Allah’ım! Gazabından rızana, cezandan affına, Sen’den yine Sana sığınıyorum. Sana övgüleri saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin.”

“Allah’ım, Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana en güzel şekilde ibadet etmek için bize yardım eyle.”

Bugün en çok muhtaç olduğumuz husus doğru istikamet, güzel ahlak ve buna bağlı birlik, beraberlik ve kardeşlik dayanışmasının tesis edilmesidir. Bu tesisin ve birliğin sağlanması için kandiller ve bayramlar, mübarek gün ve geceler, bunu temin eden fırsat anları olduğundan milletimizin hayatında çok önemli bir yer tutar. Bizi büyük millet yapan sır işte buradadır.

Asla unutmayalım ki dini bütünlüğümüz milli bütünlüğümüzdür.

Bu duygularla Ramazan’ı müjdeleyen mübarek Berat Kandilinizi tebrik eder, milletimize,

Türk-İslam Âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Cenabı Hak'tan niyaz ederim.

Yüce rabbimizin affına mazhar olmak dileğiyle…….

Mehmet Yaşar YİĞİT

Bu yazı 2412 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar