SEBZE MEYVE ÜRETİCİLERİ, ÇÖZÜM BEKLİYOR
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

SEBZE MEYVE ÜRETİCİLERİ, ÇÖZÜM BEKLİYOR

22 Haziran 2021 - 11:15 - Güncelleme: 24 Haziran 2021 - 17:03

Hafta sonu, Kilis Sebze ve Meyve üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Canaslan’nı sebze bahçesinde ziyaret ettim. 

Güzel ve serin havada hal hatırdan sonra ikram edilen taze salatalıkları yerken, aynı zamanda sebze ve meyve üreticilerinin sorunlarını da konuştuk.  

Başkan ülkemizde, üretim girdi fiyatlarının çok yükseldiğini, sebze meyve üreticinin artık bu maliyetlerle baş edemediğini anlattı. 

Mesela gübre fiyatlarındaki bir yıllık fiyata artışı rakamları ile anlattı. 

2020 yılında 1800tl olan ÜRE 2021 de 4100 TL 

2020 yılında 940 TL olan A.SÜLFAT 2021 de 2400 TL 

 2020 yılında 1680tl olan 20/ 20 2021 yılında 3900 TL 

2020 yılında 2250tl olan DAP 2021 yılında 5600 TL olduğundan bahsetti. 

Mehmet Canaslan gübrenin yanında, tohum, mazot, işçilik ve elektrik fiyatlarının da aşırı derecede yükseldiğinden şikâyet etti. 

Geçen sene ektiğim tüm sebzelerin satışından aldığım paranın tamamı 65 bin lira olurken, Aynı sene, benim yalnızca ödediğim elektrik parası 65 bin lira,  tohum, işçilik zirai ilaca ödediğim paranın yanında, kendi ve ailemin emeğim de çabası 

Üretim girdi Maliyetleri bu kadar yükselirken, ürettikleri ürünleri de değerinde satamadıklarını anlatan Mehmet Başkan, öyle ki 2004 yılında bir bağ tereyi 2,5 liraya sattıklarını, ne yazık ki aynı tereyi 14 yıl sonra masraflarının en az 20 kat yükselmesine rağmen yine.2,5 liraya satabildiklerini anlattı.   

Başkan, üreticilerin yatırım yapamadıkları gibi, faiz borç batağı içerisinde, geçim derdine düştüklerini anlattı. 

Peki, bir sivil toplum örgütü olarak sıkıntılarınızı yetkililere anlatmıyor musunuz? Dediğimde tabii ki anlatıyoruz,öncelikle bize her konuda destek olan, bizim için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan sayın İl Tarım Müdürümüz Sayın Mehmet Nuri kökçüoğlu'na tesekkür ederim.   


Geçen hafta Tarım Bakan Sayın Bekir Pakdemirli’nin Kilis’e geleceğini müdürümüzden öğrendik, biz Vali beyin öncülüğünde önceden toplantılar yaparak sorunlarımızı tespit ettik, sayın Bakan geldiğinde bizi Bakan beyle bire bir görüştürdüler, bizde sorunlarımızı doğrudan bakanımıza anlatma fırsatı bulduk. 

Tarım Bakan’ı Sayın Pakdemirli’ye yukarda yazılan sorunları anlattıklarını, aynı zamanda, Tarım arazi sahiplerine, dönüm başına, dekar başına, ekmeden, biçmeden üretmeden destek verileceğine, bölgesel ürün bazlı direk üretenin ödüllendirilmesi ve üretilen ürüne destek verilmesini istediklerini anlattık.     

Aynı zamanda yıllık tarım üretim planlamasının yapılmasını, üretilen ürünlerin bir sene karaborsa, diğer sene ise yollara dökülmemesini istediklerini söyledik. 

Biliyorsunuz tarım stratejik bir konu, üretici zarar eder üretimden çekilirse,bunun sonucunda üreten de, tüketen de  zarar eder,  zira devletin ve milletin devamı için, halkın tamamının gıda alması ,karnını doyurması lazım.

Onun için atalarımız “toprak tutar milleti, toprak zapt eder”demişler. 

Onun için Atatürk bastırdığı ilk Türk parasının üzerine “saban kılıçtan üstündür” yazdırmıştır.  

Tarımda nihai çözüm, Prof.Dr.Haydar Baş’ın yazdığı Milli Ekonomi Modeli’indeki  tarım politikalarının, Bağımsız Türkiye Partisi’in genç lideri Av.Hüseyin Baş ve ekibi tarafından   hayata geçirilmesi ile mümkün olur.   ALAİDDİN ÖZKAR  26,06,2021

 

 

 

Bu yazı 424 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar