TERAVİH NAMAZININ, ÖNEMİ VE FAZİLETİ.
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

TERAVİH NAMAZININ, ÖNEMİ VE FAZİLETİ.

15 Nisan 2021 - 16:45


 Yüce Allah'ın, rahmetini sağanak halinde  akıttığı, ramazan ayını idrak ediyoruz . Tabii bizimde bu rahmet ayından istifade edebilmemiz için , sevabını Allah'tan umarak Salih ameller işlememiz gerekiyor.

Ramazan ayı denince akla , Oruç,Zekat,Sadaka ve Teravih namazı gelir.

Sevgili Peygamberimiz buyurur ki:"Kim, Allah'ın vaat ettiği sevaba inanarak ve sevabını yalnızca Allah'tan umarak Ramazan gecelerini namaz kılarak geçirirse, geçmiş (küçük) günahları bağışlanır."  (Buhârî, hadis no: 37.)

Yine "Kim Ramazan'ın faziletine inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Müslim, Müsâfirîn 174. )

Hadisi Şerif  gereği Hz. Peygamber   Teravih namazını asrı saadet'te   kılmış ve sahabesine de kılmalarını tavsiye etmiştir:
Ebu Hureyre’den (r.a.); “Peygamber (SAV) Ramazan ayı gecelerini ibadetle geçirmeyi kesin bir şekilde emretmemekle birlikte buna: fazilet ve karşılığını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” diyerek teşvik buyururlardı. (El-kenz, c.4, sayfa 193.)

Teravih namazı üzerine Hz. Aişe’den gelen bir rivayet şöyledir:
“Ramazan ayında gece vakti, Resulullah efendimiz (SAV) mescide gitti. Orada namaz kıldı. Orada bulunanlar dahi, kendisine tabi olup kıldılar.
İkinci gece Resulullah efendimiz (SAV) yine çıktı. Gelen cemaat bir evvel ki geceden daha çok oldu. Hatta gelenleri mescit almadı.
Ancak bundan sonraki gece Resulullah efendimiz (SAV) mescide çıkmadı. Ta, sabaha kadar evinde kaldı.
Sonra sabah namazı çıktı, sabah namazını kıldıktan sonra ashabına döndü ve şöyle buyurdu: “Sizin durumunuz beni korkutmadı. Ancak çekindiğim bu gece vakti kılınan namazın size farz kılınmasıdır.
Bu gece namazı size farz olduğu takdirde, onu eda etmeye gücünüz yetmeyebilir.”

Teravih namazı Hz. Peygamberin (SAV) sünnetidir. Resulullah efendimiz (SAV), bu namazı sahabesi ile kılmıştır.
Bazı geceler cemaatle değil de yalnız kılmayı tercih etmesi de bu namazın farz namaz sayılmasını önlemek içindir.
Teravih namazlarının cemaatle kılınması halife Ömer döneminde başlatılmıştır. Bu konuda Hz. Ali’nin (as) Resulullah’dan (SAV) duyarak aktardığı bir hadis sebebiyle Hz. Ömer’in bu uygulamayı başlattığı anlatılır.
Hz. Ali şöyle buyurdu:
“Hz. Ömer, Teravih namazı işini benden duyduğu bir hadisi şerife dayanarak adet haline getirdi.”
Ashap, Hz. Ali’ye sordular:
“Ya Ali o hadis nedir?”
“Allah-u Teala’nın arşın yanında bir yeri vardı. Oranın adına Hazret’ül Kuds denir. Orası nurdandır. Orada o kadar çok melek vardır ki, sayılarını ancak Allah bilir. Bir an dahi ara vermeden Yüce Allah’a ibadet ederler. Ramazan ayı geldiği zaman onlar Allah-u Teala’dan izin isterler ki: yeryüzüne inip âdemoğulları ile namaz kılsınlar.
Muhammed ümmetinden her kim onlara değse, yahut onlardan bir melek Muhammed ümmetinden birine değse, o kimse saadet bulur.
Öyle bir saadet bulur ki, artık bir daha şekavete girmez.”
Bunun üzerine Hz. Ömer (ra) şöyle dedi: “Onlarla namaz kılıp bu sevabı kazanmaya biz daha haklıyız.”
Bundan sonra cemaati toplayıp Teravih namazını kıldı.”      

Allah-u Teala bu ayda yaptığımız ibadetleri kabul  etsin . ALAİDDİN ÖZKAR 15,04,2021

 

Bu yazı 792 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar