20 hadiste İmam Ali (a.s) -2- (Osman Baş)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

20 hadiste İmam Ali (a.s) -2- (Osman Baş)

15 Temmuz 2019 - 10:08

Dün, Allah Resulünün hadislerini yazmakta tek yetkili kıldığı yine Allah Resulünün ayet ile kendinden sonra yerine vasi ve halife kıldığı İmam Ali (a.s) hakkında Prof. Dr. Haydar Baş'ın İmam Ali eserinden 20 hadisi sahife numaraları vererek aktaracağım, demiş ve 13 hadis-i şerifi aktarmıştım. Bugün devam edelim;

 

14- Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki; "Ali insanların önderidir. Ali kâfirleri katledendir. Ona yardım edene yardım olunur. Onu yalnız bırakan yalnız bırakılır. Onun velayetini inkâr eden melundur." (s:52)

 

15- Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki; "Yüce Allah (c.c) Hz. Musa'ya sadece kendisinin ve Harun'un iki oğlu Şeber ve Şubeyr'in oturacağı temiz bir mescit yapmasını emretti. Bana da sadece benim, Ali'nin ve iki oğlu Hasan ve Hüseyin'in oturabileceği bir mescidi yapmamı emretmiştir. O halde Ali'nin kapısı dışında şu kapıların hepsini kapatın." (s:61)

 

16- Resûlullah'ın (s.a.v) ashabından bazılarının mescide açılan kapıları vardı. Bir gün Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu; "Ali'nin kapısı dışında bu kapıların hepsini kapatın."

 

Bazı kimseler bu konuda sitemkâr sözler söylediklerinde, Allah Resulü (s.a.v) ayağa kalkıp, Allah'a hamd-ü senadan sonra şöyle buyurdu: "Ben, Ali kapısı dışında şu kapıların hepsinin kapatılmasını emrettim. Fakat bazılarınız bu konuda (ileri, geri) konuşmuştur. Allah'a yemin olsun ki, ben (kendi başıma) bir şeyi açıp, kapamış değilim. Ben ancak bana emredilen (ilahi) bir emre uymuşumdur." (s:61)

 

17- Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki; "Ya Ali! Senin insanlar arasındaki misalin Kur'an'daki "İhlas Sûresi" gibidir.

 

Kim! Bu sûreyi bir defa okursa Kur'an'ın üçte birini okumuş gibi olur. İki defa okursa Kur'an'ın üçte ikisini okumuş gibi olur. Üç defa okursa Kur'an'ın hepsini okumuş gibi olur.

 

Aynı şekilde Ey Ali! Kim, seni kalbiyle severse imanının üçte birini elde etmiş olur.

 

Kim, hem kalbiyle hem de diliyle severse (diliyle sana yardımcı olursa) imanın üçte ikisini elde etmiş olur. Kim, kalbiyle, diliyle ve eliyle severse (eliyle ve diliyle sana yardımcı olursa) imanın hepsini kendinde toplamış olur.

 

Beni hak peygamberliğe seçen Allah'a and olsun ki, yer ehli de seni gök ehli gibi sevselerdi, Allah onlardan hiçbirini (cehennem) ateşiyle azaplandırmazdı." (s:62)

 

18- Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki; "Ya Ali! Ümmetimin içinde senin misalin Nuh'un gemisi misalidir. Ona binen kurtulur, binmeyen boğulur." (s:62)

 

19- Biz, Resûlullah (s.a.v) ile birlikte olduğumuz bir sırada bir göçebe çıka geldi ve dedi ki; Ya Resûlullah! Ben, Sizden "Allah'ın ipine sarılın" buyurduğunuzu duydum. Sarılmamız gereken Allah'ın ipi nedir?

 

Hz. Peygamber (s.a.v) elini Ali'nin eline vurarak şöyle buyurdu; "İşte buna sarılın. Budur Allah'ın sağlam ipi." (s:65)

 

20- Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki; "Benden sonra öyle karanlık fitneler meydana gelecek ki, ondan ancak "ürvetül vüska"ya (Allah'ın sağlam kulpuna sarılanlar) kurtulacaktır."

 

"Bu sağlam kulp nedir Ya Resûlullah?" diye sorulunca, "Ali b. Ebu Talip'tir" buyurdu." (s:66)

 

Allah (c.c) şefaatlerine nail eylesin. (âmin)

Osman Baş

Bu yazı 1094 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar