BU ŞEHİR ÇANAKKALE (AYŞE NUR DERE)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

BU ŞEHİR ÇANAKKALE (AYŞE NUR DERE)

15 Mart 2015 - 20:47

 

Çanakkale arzın merkezidir. Zafer şehridir burası. Buram buram mücadele kokar bu şehirde. Bu şehrin rüzgarı sert eser, yaprak hışırtıları bir başka ses çıkartır. Boğazın suları meltemle birlikte yavaş yavaş dalgalanır. Bu şehir asillik şehridir. İnsan kalbinin şehridir burası.buraya adım atan herkes daha ilk adımda buranın kimliğine bürünür.omuzlar dikleşir,baş yukarı kalkar,daha kendinden emin yürür,her adımında bütün olumsuzlukları deniz kokusuyla, esen rüzgarla birlikte uzaklaştırır kendinden.burası ecdad yeridir.ecdadımızın kalbi burada,bu topraklarda atar.

 

Keşke dili olsada söylese şu koca çınar anlatsa bize ecdadımızın nasıl imkansızlığı yendiğini,nasıl vatan aşkıyla yanıp tuutuştuklarını,anlatsa keşke bize şu boğaz, sularında kaç tane yiğidin vatan sevdası için can verdiğini,ya şu dar sokaklar,kulak versek seslerine dedelerimizin,ninelerimizin nasıl bu dar sokaklardan sırf bayrak aşkı için evindeki belkide kendi rızkını cepheye götürmek arzusuyla  hızlı adımlarala,dua sesleriyle düşmandan kaçarak gizlice yardım götürdüklerini.ya şu heykeller temsili olsa bile anlatsın bize,bu temsil ettiği kahraman hikayesini.burası mutluluk ve hüzün bir arada olduğu uyum şehridir.buranın türküleri başka bir melodiyle çalar.insanı dinleyince kendinden götürür.çnce hüzünlendiri sonra insana cesaret verir.mutluluğun kıymetini her  ezgisinde bıkmadan anlatır.

 

Burada yürürken insan tüm dertlerini bu şehrin dışında bırakır.başka bir atmosfere bürünür.kendi kimliğini unutup o senelerde savaşan askerlerin,hemşirelerin,şerife bacının,yetim kalmış çocuğun ruhuna bürünür.

 

 Bu şehirde gidilecek öyle güzel bir yer vardır ki, gururu en son damlasına kadar hissederiz:Ecdadımızın mezarı.burada tüm kalpler aynı ritimle atar,tüm diller aynı duaları söyler,bütün gözyaşları aynı duygular içinde akar.burada dinlemeye,konuşmay,anlatmaya cesaret edemez kimse.burasın insanın vicdan merkezidir.Burada herkes sus-pus.bir tarafta cesur türk kahramanlarımız bi tarafta ecdadımızı temsil eden şanlı Türk bayrağımız.

 

Burası cesaret verir insana.kendisine gelmesini söyler,bulunduğumuz yerin kıymetini hatırlatır.düştüğümüzde kalkmamız gerektiğini söyler,imkansızlığı hafızamızdan siler.kendimize gelmemizi kendi benliğimizi bulmamız için bu şehir bir kimlik şehrdir.buradan ayrılmak kolay değildir.

 

Bu şehirde güneş ve  aydınlık hiç eksik olmaz.gün batımı yavaş yavaş  gerçekleşir.Güneş tepeden kaybolurken,daha şanlı bayrağı ızın ayı ve yıldızı şehri aydınlatır.evet bu şehir ecdad şehridir,aydınlıklar şehridir,mücadele şehridir.Bu şehir gökyüzündeki en güzel ayı ve yıldızı temsil eden şehirdir.En önemlisi bu şehir bayrak şehridir, sonsuza kadar vatan aşkının rüzgarıyla dalgalanan!

Bu yazı 2136 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar