Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa İzlenimleri (İ. Fatih Ekici)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa İzlenimleri (İ. Fatih Ekici)

08 Ekim 2019 - 10:37

Hafta sonu İcmal Gençlik Derneği Kilis Şubesinin organize ettiği "Kaybolan Değerlerimiz" konulu seminere katılma imkanımız oldu.

Ankara'dan Dr. Abdullah Terzi Bey ile birlikte Kilis'e gittik. Daha sonra Gaziantep ve Şanlıurfa'ya uzanan iki günlük bu ziyaret son derece faydalı ve dolu dolu geçti.

Sizinle paylaşmak istediğim çok şey var. Dilim döndüğünce ve yazabildiğim kadarıyla izlenimlerimi aktaracağım.

Öncelikle bu iki gün boyunca bizi bir an olsun yalnız bırakmayan, misafir eden çok kıymetli İcmal Gençlik Derneği G. Antep Başkanı Galip Akdağ'a teşekkür etmek istiyorum.

Kilis yolunda ilk durak Şahinbey'in kabri ve işgalci Fransız askerinin geçmesine müsaade etmediği köprü oldu. Fatiha'mızı okuduk, dualarımızı ettik. O günler canlandı gözümüzde, Şahinbey'in vatanı, namusu, bayrağı için verdiği büyük mücadele hepimiz için ibretlik ve bilinmesi gereken önemli bir husus. Bu konuyu başka bir yazıda anlatmak sözüyle devam edeyim.

Kilis çok güzel ve birbirinden kıymetli dostlarla dolu bir şehir. Kilis aynı zamanda sahabe diyarı. Şehrin birçok yerine yayılmış sahabi kabirlerini gördükçe insan bir başka duyguya kapılıyor. Birçoğu zaman içinde binaların, yolların altında kalmış, kimi kabirlerde yol boyu kaldırımlarda sağlı sollu hala duruyor. Sanki biz buranın tapusuyuz der gibi…

Galip Bey, dedesinden şöyle bir anı anlatıyor; "Sahabi kabirlerinin bulunduğu bölgede eskiden herhangi bir yapı yoktu. Biz küçükken dedem ve diğer büyüklerimiz bu bölgeden geçerken saygılarından dolayı ayakkabılarını bile çıkartır, yalın ayak yürürlerdi. Dedem, 'buralar sahabiler, şehitler diyarıdır. Buraları fethetmeye gelen binlerce şehit buralarda yatar, saygıda kusur etmemek lazım' derdi. Şimdi bırakın ayakkabı çıkarmayı, buraların üzerine her şey yapıldı, bu maneviyat bir şekilde gizlendi, elimizden alındı."

Kilis'in kendine has insana huzur veren, tatlı, güzel, insanın içine ferahlık veren bu havası dostlarla karşılaştıkça kat kat artıyor. İzzettin Kepekçi Amcamızın muhabbeti, Kilis Meltem Koleji Kurucu Temsilcisi Alaiddin Özkar, Kilis İcmal Gençlik Başkanı Selim Bey ve diğer tüm arkadaşlarımızın samimi, sıcak ilgileri gönüllerimizi fethediyor.

Tabii bütün bu güzelliklerin yanında yoğun bir şekilde hissedilen ve her yerde göze çarpan bir Suriyeli mülteci sorunu da dikkatlerden kaçmıyor.

Bir önceki Kilis ziyaretimizde dikkatimi Arapça yazılan iş yeri tabelalarının çokluğu çekmişti. Tabelalara getirilen Türkçe harflerle yazılma zorunluluğu ile birlikte tabela isimleri değişmiş, Arap harfleri ile değil de Türkçe karakterlerle yazılmış, bir nevi gizleme yapılmış…

Keşke tabela yazıları değiştirildiğinde, Kilis'te yaşayan en az Kilis'in yerli nüfusu kadar mevcuda sahip Suriyeliler ülkelerine gitmiş, mülteci sorunu bitmiş, Kilis eskiye dönmüş olsa. Ama ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil.

Malumunuz, Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in talimatlarıyla İcmal Gençlik Derneği Trabzon Şubesinin başlatmış olduğu 'Kaybolan Değerlerimiz' konulu seminer dalga dalga her yere yayılıyor.

Bizim de Kilis'te bulunmakta ki öncelikli amacımız bu son derece önemli seminere katılmak. Konu çok önemli, konuşmacılar birbirinden kıymetli. Dr. Abdullah Terzi, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Avukat Zühtü Kazancı, Araştırmacı Yazar Uğur Kepekçi ve Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu.

O kadar önemli konuların altı çizildi, o kadar güzel bilgiler verildi ki, salonu dolduran kalabalık bir an olsun dikkatini başka yere veremedi. İnsanımızın içinde bulunduğu durum bir bir ortaya kondu, bütün insanımızın ve özellikle de gençlerimizin karşı karşıya bulunduğu tehlikeler tüm açıklığıyla paylaşıldı, bu sorunların çözüm yolları anlatıldı.

Bu yazımda seminerde anlatılanların hepsini anlatmam mümkün değil. Ancak bir hakkı teslim etmeden geçmek son derece yanlış olur.

Uyuşturucu kullanımının, intiharların, cinayetlerin, gayri meşru ilişkilerin had safhaya çıktığı, her türlü maddi ve manevi çöküntünün giderek arttığı bu günlerde bir gönül insanı Prof. Dr. Haydar Baş yine hepimize örnek oluyor.

Bütün bu olup bitene duyarsız kalmayan Sayın Baş, bütün kadrosu ile her zaman olduğu gibi bugün de vatanı için, milleti için mücadelesine devam ediyor, hepimiz için son derece önemli bu programların yapılmasına vesile oluyor, bizleri yüreklendiriyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Kilis İcmal Gençlik Başkanımız Selim Baytürkmen ve tüm ekibini de tebrik ediyorum. İcmal Gençlik gerçekten de Türkiye'nin geleceğidir. Bunu Kilis'te bir kez daha gördük.

Program bitti ama Kilis'te gün bitmedi. Birçok gönül dostu ile birlikte sohbetler, istişareler devam etti. Vakit gece yarısını çoktan geçmişti, kimse birbirinden ayrılmak istemiyordu sanki. Ancak istemeyerek te olsa saatler yaklaşık 02:00'yi gösterirken Antep yoluna düştük.

Yarın Gaziantep ve Şanlıurfa ile devam edeceğim…

İbrahim Fatih Ekici

Yeni Mesaj Gazetesi

Bu yazı 1672 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan Hüseyin Mercimek
    1 yıl önce
    Gaziantep te yapı*** Gaziray banliyo treni Nizip e kadar uzatılıyor. Eğer Milletvekillerimiz uğraşırlarsa Kilise kadar da getirilir ve kalkınmamıza ve göçe çare olur...

Son Yazılar