KİLİS'İ ANLAMAK BİR ERDEMLİKTİR (Metin Mercimek)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

KİLİS'İ ANLAMAK BİR ERDEMLİKTİR (Metin Mercimek)

29 Nisan 2015 - 10:08

"DÜNYA ÇİRKİNİ BİR YAPILAŞMA İLE KİLİS BİR REZİL BÜYÜME YAŞAMIŞ"

                                                                                              Hıncal Uluç

                                                                                          GAZETECİ-YAZAR

Hepimizin bildiği üzere Gazeteci-Yazar Hıncal Uluç'un Sabah Gazetesi'inde Kilis'le ilgili yazısı, Kilis insanı tarafından çeşitli yorumlara yol açmış ve hemşehrilik duyguları hayli zedelenmiştir.

Önce açıklanması  çok zor olan Kilis Belediye Başkanları adının cinayetlere geçmiş olması konusunu ele alalım. Aslında bu konunun bir toplum üzerinde ne denli olumsuz düşünceler yaratacağını da bilmemiz gerekir. Ancak Üstadın bu görüşüne şu şekilde bir cevap verebiliriz:

"YÜZYILLAR BOYU EDEBİYAT, FELSEFE, MANTIK, MUSİKİ, ŞİİR, TASAVVUF DALINDA İLERLEME GÖSTEREN KİLİS'İN DEĞERLERİNİ ARAŞTIRMA YAPTIĞIMIZ ZAMAN,BUNLARI AÇIKÇA GÖRÜRÜZ. ÖZELLİKLE 220 YIL ÖNCESİNDE MANTIK İLMİNİ ELE ALAN VE DAHA SONRA MEDRESELERDE MANTIK DERSİ VEREN, HEMDE BÜYÜK MANTIKÇU ARİSTO'NUN KIYAS METODUYLA HAREKET EDEN MANTIK ALİMLERİMİZİ TANIMAMIZ GEREKTİĞİNİ,

AYRICA MARKS MÜLLER'in "Türk dilini incelerken insan zekasının dilde yarattığı mucizeyi görürsünüz" DİYE YORUMLADIĞI, TÜRKOLOJİ DÜNYASININA EMEK VEREN İNSANI KİLİS'Lİ MUALLİM RIFAT BİLGE'NİN DİVANİ LÜGAT-İT TÜRK'Ü NASIL MEYDANA GETİRDİĞİNİ,

YİNE 6 ARALIK 1919'DAN 6 ARALIK 1921 YILINA KADAR TAM 24 AY FRANSIZLARA KARŞI  GÖSTERMİŞ OLDUĞU ZORLU DİRENİŞİNDE,DÜŞMANIN ANADOLU'YA SIZMASINI ENGELLEDİĞİNİ,

DİĞER TARAFTAN, KİLİS LİSELERİNDEN MEZUN OLUP, İSTANBUL KİLİS VAKFI ÖĞRENCİ YURDUNDA BARINAN 50 ÖĞRENCİNİN VE AYRICA BU YURDUN DIŞINDA KALAN YÜZLERCE ÖĞRENCİLERİN BURS ALARAK EĞİTİM-ÖĞRETİMLE KUCAKLAŞMASINI,"

 

Bilmemiz gerekiyor.

Diğer bir konuya gelince. Üstad söz konusu yazısı da şu konuya da yer vermiş: " Zamanın Gaziantep Valisi Muammer Güler'in anlattığına göre, "ŞEHRİ GÜNER VALİME TESLİM İÇİN SABAH KİLİS'E GİTTİM Kİ,KENTTE DÜĞÜN BAYRAM..YER YERİNDEN OYNUYOR. TÖRENİ YAPTIK. KİLİS'İ KENDİ VALİSİNE DEVRETTİM. ANTEP'E DÖNDÜM Kİ,ORDA DAHA BÜYÜK BAYRAM VAR. KİLİS'TEN KURTULUŞA KUTLARLARMIŞ MEĞER ANTEPLİLER DE.." Ancak ikisinin de şaka etmediğini bu kısa gezi anlattı bana" diye tamamlıyor.

Şimdi bu konuya da cevap vermek için, önce Çocuk Gelişi Eğitimi'nden söz etmem gerekiyor. Örneğin, iki kardeşten biri diğerinden geri kalmış ise, diğer kardeşi ona kıyaslama yapılmaması konusunda sakıncalar doğurduğunu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Bu vesileyle biz Kilisliler olarak Gaziantep ile her zaman kardeş duygular içinde yol almış ve bu kardeşlik duygularımızı basit bir düşünceyle hiç  bir zaman zedelememişizdir. Unutmamamız gerekir ki, kökeni ne olursa olsun, bir süredir aynı şehirde yaşamakta olan insanlar HEMŞEHRİ'dir, KARDEŞ'tir.

Hemşehri olabilmenin tek ve gerekli koşulu, yaşanılan şehre hissetmiş olduğumuz aidiyet duygusudur. Her kim olursa olsun aidiyet duygusunu içinde barındıran birey, kendisini yaşamakta olduğu şehre ait hissederse, maddi veya manevi katkıda bulunursa, şehri sahiplenip derin sevgisini gösterip korursa, o şehrin havasını teneffüs etmiş, ekmeğini yemiş, o toprağı kutsal saymış olur. Aksi taktirde doğduğu, büyüdüğü ve yaşamını sürdürdüğü şehri kötüler, oraya ait olduğunu hissetmezse, şehrin çirkinleşmesine ve geri kalmasına istemeden de olsa destek vermiş olur.

İşte yukarıda belirtilen görüş ve düşünceler ışığında, Üstad Hıncal Uluç'tan isteğimiz, Kilis'e destek olunuz, yol gösteriniz ve de eştikçe fışkıran kültür değerlerimize sahip çıkınız ki, konuşulan, yazılan, istenilen düzeye gelinmiş olsun. Tıpkı İstanbul Kilis Vakfı'nın özünde var olan ve hiç durmaksızın alevlenen KİLİS'E HİZMET, HAYIRSEVERLİK ve EĞİTİM- ÖĞRETİM düşüncelerinde olduğu gibi...

 

Hoşca kalın...

Teşekkürler,

Metin MERCİMEK

Bu yazı 2171 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar